Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bývalý šéf Trumpovy kampaně radil Janukovyčovi. Měl prsty i v masakru na Majdanu?

Bývalý šéf Trumpovy kampaně radil Janukovyčovi. Měl prsty i v masakru na Majdanu?

Tři roky letos uplynuly od masakru protestujících na kyjevském náměstí Majdan. Při vyšetřování tragédie, která stála život více než 100 demonstrantů, teď na povrch vyplouvají zajímavé souvislosti. Na krutém zásahu bezpečnostních složek mohl mít podíl i někdejší spolupracovníka amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Paul Manafort působil do loňského srpna jako volební manažer Trumpovy kampaně. Kvůli podezření, že pobíral peníze od bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče však na pozici rezignoval. Jak upozorňuje server The Daily Beast, nyní se téma jeho kontaktů na Ukrajině vrací. Tamní úřady ho totiž chtějí k výslechu.

Manafort je dlouhodobě provázaný se Stranou regionů, za níž stál právě Janukovyč. Od roku 2005 fungoval jako poradce strany i samotného prezidenta. Stejnou roli zastával i po masakru na Majdanu a Janukovyčově útěku do Ruska. Tehdy se snažil partaj přebudovat v silný opoziční blok.

Není však zcela zřejmé, jestli Manafort radil prezidentovi i během osudných únorových událostí. Mnoho Ukrajinců se domnívá, že to byl právě Janukovyč, kdo střelbu do demonstrantů nařídil. Ten se ale hájí, že nestřílela policie, ale jen radikálové.

„Americké orgány činné v trestním řízení i obě Manafortovy dcery by nám měly pomoci zjistit pravdu,“ naráží prokurátorka Jevgenija Zakrevská, která stojí v čele vyšetřování, na pochyby Manafortových dcer o původu peněz jejich otce.

V Kyjevě momentálně probíhá proces s pěti bývalými policisty. Ti čelí obvinění ze zabití 48 demonstrantů. Zakrevská za tři roky nasbírala množství důkazů včetně fotografií, videonahrávek nebo kulek a granátů. Obvinění se však brání, že jen opětovali palbu ze strany protestujících.

„Z videí, která jsme prozkoumali, je patrné, že policisté stříleli na demonstranty z pozice za betonovou barikádou. Jednotka tak měla vše plně pod kontrolou,“ odmítá obhajobu Zakrevská a dodává, že věc nyní posoudí i Mezinárodní trestní soud v Haagu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek