Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bývalý Trumpův poradce nebyl jediný. Bílý dům potichu jednal o zrušení sankcí vůči Rusku i po jeho odchodu

Bývalý Trumpův poradce nebyl jediný. Bílý dům potichu jednal o zrušení sankcí vůči Rusku  i po jeho odchodu

Michael Flynn jako by ani neodešel. Bývalý bezpečnostní poradce prezidenta Trumpa musel svoji funkci opustit už 14. února po několika dnech v úřadu. Byl podezřelý z udržování až příliš blízkých vztahů s Ruskem, které se promítaly i do jeho jednání. Po rezignaci Flynna ale příklon Bílého domu k Rusku trvá. Nyní vyšlo najevo, že koncem března chtěly Spojené státy výrazně omezit sankce vůči Rusku. Ministerstvu zahraničí se tehdy tyto kroky podařilo zvrátit.

Úředníci ministerstva zahraničí v uniklé komunikaci, kterou má k dispozici web The Daily Beast, vysvětlují, že zmírnění sankcí by pomohlo Rusku, ale USA by to nepřineslo naopak nic na oplátku. „Rusko pokračuje v okupaci Ukrajiny včetně Krymu, takže podmínky, které k vyhlášení sankcí vedly, se nezměnily,“ píše se v jednom z uniklých emailů.

Sankce vyhlásila ještě Obamova administrativa. Připojila se tak k Evropě, která potrestala Rusko za okupaci Krymu už v roce 2014. Jakmile do čela země koncem letošního ledna nastoupil Donald Trump, začalo to vypadat, že situace se brzo změní. „Vyhlásili proti Rusku sankce, tak se pojďme podívat na to, jak bychom s ním my mohli výhodně obchodovat. Rusko tím teď velmi trpí, ale myslím, že se teď může stát něco, z čeho budou prosperovat všichni,“ uvedl Trump  v lednu v rozhovoru pro Times of London.

Rada národní bezpečnosti (NSC) pak prý okamžitě začala spolupracovat právě s poradcem Flynnem na tom, jak sankce okamžitě zrušit. Do situace ale zasáhlo několik okolností. Odhalení Flynnových vazeb na Rusko a později také odvetný útok Američanů na Sýrii kvůli chemickému útoku, při kterém zemřely i desítky dětí. S odchodem Flynna ale zřejmě snaha neskončila.

Trumpova administrativa nyní tvrdí, že účelem přípravných kroků ke zrušení sankcí byl jen pouhý zájem zjistit, zda sankce náhodou neohrožují americkou ekonomiku. Z komunikace úředníků amerického ministerstva zahraničí ale vyplývá, že Kevin Harrington z NSC na ministerstvo tlačil v tom smyslu, že chtěl potvrzení, že sankce skutečně americký trh poškozují. Úředníkům tento tlak začal být podezřelý, protože v té době se začala objevovat i podezření z přílišného napojení Ameriky na Rusko a z možného ovlivnění voleb.

Úředníci navíc ve zdůvodnění zachování sankcí uvedli, že pokud by nyní povolily Spojené státy, je možné, že jiné země se v budoucnu kvůli tomu postupu nebudou chtít připojit k podobnému přístupu USA vůči Iránu nebo KLDR. Zmírnění sankcí vůči Rusku by navíc podle analytiků ministerstva mohlo způsobit ohrožení amerického olejového průmyslu. Ukončení trestu za okupaci Ukrajiny by totiž mohlo zvednout cenu oleje, která se teď drží nad 50 dolary za barel také díky tomu, že do globálního trhu se nemůže zapojit Moskva.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek