Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bývalý viceprezident Biden věří, že mohl ve volbách porazit Trumpa. Zkusí to za čtyři roky?

Bývalý viceprezident Biden věří, že mohl ve volbách porazit Trumpa. Zkusí to za čtyři roky?

Za vlády Baracka Obamy zastával demokrat Joe Biden post viceprezidenta spojených států, podle svého mínění ale měl na to, aby se stal dokonce hlavou země. Vzhledem k tragické události v rodině se ovšem nakonec rozhodl nekandidovat, a tak možná Donaldu Trumpovi výrazně ulehčil cestu do Bílého domu.

Bývalý viceprezident Spojených států amerických Joe Biden byl hostem na newyorské Colgate University a v rámci jedné z odpovědí na otázky, které mu pokládali přítomní, se dotkl i tématu nedávných prezidentských voleb ve své vlasti.

„Odpověď je, že jsem se chystal kandidovat na post prezidenta USA, a ačkoliv by bylo nesmírně obtížné uspět v primárkách, domnívám se, že bych měl šanci vyhrát. Nevím. Možná také ne, ale přesto si myslím, že bych měl šanci,“ citovala Bidena televize CNN.

Rozhodnutí demokratického politika ale klíčovým způsobem ovlivnila tragická situace v osobním životě. V květnu 2015 přišel Biden o svého syna Beaua, který prohrál boj s rakovinou mozku. Viceprezident podle vlastních slov v tom okamžiku přišel o část vlastní duše a rozhodl se, že do boje o bílý dům nezasáhne.

„Nekandidoval jsem, protože žádný muž ani žena by neměli usilovat o post prezidenta Spojených států, pokud vědí, že nebudou schopni věnovat sto procent své pozornosti výkonu tohoto úkolu. Věděl jsem, že to nemohu slíbit,“ řekl Biden, který svého rozhodnutí, věnovaného zesnulému synovi nelituje, ale přiznává, že ho mrzí, že není v současnosti hlavou státu.

Biden v prosinci loňského roku řekl, že kandidaturu v roce 2020 nevylučuji. Později ale přiznal, že ji zatím neplánuje.