Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Camorra loajalitu neřeší. Neapolská mafie čile zásobovala zbraněmi Islámský stát

Camorra loajalitu neřeší. Neapolská mafie čile zásobovala zbraněmi Islámský stát

Protimafiánský a protiteroristický útvar italské policie se tentokrát postaral o to, že se pod zámkem v neapolském vězení sešla skutečně vybraná společnost. Bývalá radní a konvertitka k islámu Annamaria Fontana, zvaná Temná dáma, s celou rodinou a výrobce vrtulníků Andrea Pardi se budou zodpovídat před soudem kvůli podpoře takzvaného Islámského státu.

Šest let sledování podezřelého páru se vyplatilo. Dvaašedesátiletá Annamaria Fontana konvertovala před desetiletím k islámu, což jí vyneslo přezdívku Temná dáma. Ještě nedávno zasedala v zastupitelstvu, dnes sedí v cele. Italský protimafiánský a protiteroristický útvar zadržel rovněž jejího syna Luku a manžela Maria di Levu, který je muslimem od osmdesátých let a nechává se oslovovat Jaafar. Společně jsou obviněni, že dodávali zbraně a vrtulníky odnoži teroristické organizace Islámský stát v Libyi.

Spolu s rodinou vyšetřovatelé zadrželi také podnikatele Andreu Pardiho, který helikoptéry vyrábí. Další podezřelý, libyjský občan Ali Mohamed Shashwish, se na nekalých obchodech podílel rovněž, policii se jej ale zatím nepodařilo nalézt. Rodina di Levových byla v minulosti pod drobnohledem také kvůli svým vazbám na jihoitalskou mafiánskou organizaci Camorra. Ta se stále častěji kromě svého tradičního byznysu, kterým je obchod s drogami, zaměřuje na dodávky zbraní teroristickým organizacím.

Temnou dámu měli vyšetřovatelé v merku s určitostí od roku 2011. Tehdy na ni a jejího manžela ukázal prstem Somálec, který byl v Itálii zadržený, jelikož u Camorry sháněl zbraně, s nimiž by mohl ve vlasti trénovat povstalecké bojovníky. V roce 2015, když byli v Libyi uneseni čtyři Italové pracující na ropném poli, zprávy, které si manželé posílali prostřednictvím aplikace WhatsApp ukazovaly, že vědí něco víc.

Kromě obchodování s Islámským státem v Libyi se Jaafarovi a Annamarii přičítají na vrub také obchody s Íránem v letech 2011 až 2015, kdy se na zemi vztahoval rozsáhlý soubor sankcí. Tehdy rodina vyexpedovala do Teheránu náhradní součástky na helikoptéry. Odměnou jí byl nejen zisk v hodnotě asi milion eur, ale také sada fotografií s bývalým prezidentem země Mahmudem Ahmadínežádem.

V souvislosti se zadržením Temné dámy s rodinou a jejich spolupracovníka, pátrají italští policisté po dalších osobách, které byly do obchodu zapojeny. Zpravodajský portál Daily Beast s odvoláním na zdroj z týmu vyšetřovatelů uvádí, že muži zákona podnikli řadu razií nejen v Neapoli, ale také v Římě, Salernu a L’Aquile. Policisté předpokládají, že nejbližší dny přinesou další zatýkání.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek