Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Časované bomby. Pod kterými přehradami jde milionům lidí o život?

720p480p360p240p

200 000 lidí, které z domovů v okolí kalifornské přehrady Oroville v uplynulých dnech vyhnala voda přetékající přes nejvyšší hráz v USA, už se smělo vrátit. Zůstávají ale v pohotovosti a úřady k tomu mají ještě o starost víc: ukázalo se, že je ochránci životního prostředí varovali před nebezpečím 12 let bez úspěchu. Aktivisté v souvislosti s tím viní místní vládu z korupce. Není to rozhodně jediná přehrada, která ohrožuje široké okolí, připomněla ale jak enormní je riziko. Kde ještě hrozí tragédie, ukazuje naše video.

Mullaperiyar

6 miliónů lidí bezprostředně ohrožuje přehrada Mullaperiyar v indickém státě Kérala. Hráz postavená na konci 19. století měla původně sloužit 30 let. V její zastaralé konstrukci se často objevují trhliny a odborníci varují, že v případě silnějšího zemětřesení v této seismicky aktivní oblasti hrozí téměř jistě protržení. Nebezpečí v tomto případě tkví taky ve správě přehrady. Dohadují se o ní dva státy. Ačkoliv přehrada leží na území státu Kérala, oficiálně ji spravuje stát Tamilnádu.

Kariba

Přehrada Kariba vytváří 40 % elektřiny pro 12 jihoafrických států. V případě jejího protržení ale hrozí horší věci, než výpadek elektrického proudu. Voda může zabít až tři milióny lidí v povodí řeky Zambezi, na které přehrada stojí. K obrovské povodni došlo už na konci 50. let, když se hráz stavěla. V posledních letech se potýká s problémy kvůli podemletému podloží a hlubokému kráteru v korytu řeky, která vodu do nádrže přivádí. Na urychlenou opravu Kariby půjčila Světová banka v listopadu 2014 téměř 300 miliónů dolarů. Opravy stále neskončily a nebezpečí protržení není podle odborníků zažehnáno.

Mosul

Dřív, než se Mosul ocitl ve zprávách kvůli probíhajícím bojům mezi samozvaným Islámským státem a iráckou armádou, mluvilo se především o nebezpečí protržení místní přehrady. Ta je označována jako nejnebezpečnější na světě. Zadržuje 11 miliard kubických metrů vody a v případě jejího protržení zaplaví do několika hodin 70 % Mosulu a během dalších dnů i města Tikrít a Bagdád. Přehrada s původním názvem Saddámova byla postavena v osmdesátých letech na nestabilním sádrovcovém podloží.

V současné době vyžaduje 24 hodinovou údržbu a průběžné „betonové injekce“. Servis dostala v únoru 2016 na starost italská firma Trevi, která má k dispozici 300 miliónů dolarů. Je to, ale jen dočasné řešení. Zásadní problém s podložím přehrady firma nemůže spravit. Je tu také velké bezpečnostní riziko. Přehradu dostal v létě 2014 pod kontrolu na deset dní Islámský stát. Irácká armáda s kurdskými oddíly ji sice rychle získaly zpět. Boje ale ve 30 kilometrů vzdáleném Mosulu probíhají pořád.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek