Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čečenský vůdce Kadyrov chce položit funkci. Kreml ale svému věrnému muži na Kavkazu plány zatrhl

Čečenský vůdce Kadyrov chce položit funkci. Kreml ale svému věrnému muži na Kavkazu plány zatrhl

Hlava Čečenska a autoritativní vůdce Ramzan Kadyrov oznámil, že je připraven odstoupit z prezidentské funkce. V čele Čečenska stojí od roku 2007 a nyní se domnívá, že nastal čas, aby svůj post opustil. Kadyrov to řekl v televizní stanici Rossija 1.

Vůdce Čečenska Ramzan Kadyrov řekl v rozhovoru v pondělním televizním vysílání stanice Rossija 1, že je jeho snem vzdát se své prezidentské funkce. Na otázku, jestli je připraven funkci opustit, odpověděl: „Dá se říct, že je to můj sen. Stát v čele regionu a být odpovědným za lid a za republiku před všemohoucím, před vedením země, ale i před lidem, je velmi náročné. Není to tak, že bych byl unaven, že nechci sloužit… Domnívám se, že nadešel čas. Jednu dobu lidé jako já byli zapotřebí, aby bojovali a aby nastolili pořádek. My dnes máme pořádek, respekt a prosperitu (…) Domnívám se, že nadešel čas, abychom provedli v Čečenské republice změny.“

Kadyrov oznámil konec několikrát už dříve. Svým výrokem však přece jenom trochu překvapil, teprve v loňském roce získal nový pětiletý mandát. Jeho idol a dlouholetý zastánce Vladimir Putin si navíc Kadyrovovo odstoupení rozhodně nepřeje. Jak píše portál DW.com, mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl v souvislosti s odstoupením čečenského vůdce následující: „Ramzan nadále zůstává hlavou republiky.“ Podle Kremlu je Kadyrov „ručitelem“ míru a žádné změny v jeho působení se zatím nechystají.

Čečensko bylo Ruskem významně dotováno poté, co bylo zničeno dvěma válkami. Ramzan Kadyrov ovládal čečenskou politiku od doby, kdy byl jeho otec, prezident Akhmad Kadyrov, zavražděn. Stal se prezidentem v únoru roku 2007, ve věku pouhých 30 let.

Za Putina by položil život

Ramzan Kadyrov je mimo jiné známý svým neskrývaným obdivem ruského prezidenta Vladimira Putina. Označil ho za svůj idol, který se zasloužil o stabilitu Čečenska, a před dvěma lety Kadyrov dokonce řekl, že by za něj položil život. Právě Putin Kadyrova v roce 2015 vyznamenal Řádem cti. „Dát život za takového člověka je ten nejsnadnější úkol. Prohlašuji, že splním jakýkoli jeho příkaz a splním jakýkoli úkol, ať mě to stojí cokoli. Sloužím Rusku! Sloužím lidu!“ pronesl v minulosti Kadyrov.

Kadyrov je synem bývalého čečenského prezidenta Achmata Kadyrova, na kterého byl v roce 2004 spáchán atentát a kterému podlehl. Za svou tvrdou ruku a porušování lidských práv býval Kadyrov často kritizován. Nechvalně o něm psala například novinářka Anna Politkovská, která přišla s kauzou, že má Kadyrov doma mučírnu. Měl v ní údajně mučit odpůrce svého otce. Politovská také upozorňovala na to, že Kadyrov podněcuje k vraždám, zaplétá se do přestřelek a také se živil výkupným z únosů lidí. V roce 2006 byla Politkovská zastřelena. Podle bývalého ruského agenta FSB Alexandra Litviněnka měl mít vraždu na svědomí Vladimir Putin a stopy vedly rovněž do Čečenska.

V poslední době se také v médiích objevily zprávy o tom, že se Ramzan Kadyrov podílel na brutálním zásahu proti homosexuálům v Čečensku. Mluvčí Kadyrova Alvi Karimov k tomu řekl: „Nemůžete zadržet a pronásledovat lidi, kteří v naší republice prostě neexistují.“ Kadyrov pak doplnil: „Kdyby byli, ať se jich ujme Kanada. Ať se od nás drží dál, mohou se o ně postarat a vyčistit jim krev." V pondělním rozhovoru pro Rossija 1 Kadyrov také odmítl jakoukoliv vazbu mezi Čečenskem a zabitím ruského opozičního vůdce Borise Němcova, ke kterému došlo v roce 2015 poté, co bylo v červnu moskevským soudem odsouzeno k trestu smrti pět čečenských mužů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek