Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čechy v Turecku drží už dva měsíce, obvinění ale stále nepadlo

Čechy v Turecku drží už dva měsíce, obvinění ale stále nepadlo

Ministerstvo zahraniční poslalo Turecku diplomatickou nótu. Chce vědět, kdy začne soud s dvojici zadržovaných Čechů. Turecké úřady považují Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase za spolupracovníky teroristů, dosud je ale neobvinily. Uvedla to Česká televize.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek podle ČT věří, že vyjednávání povede k vyhoštění Čechů a k jejich návratu domů. Neznamená to, že by pro ně všechny problémy rázem skončily, je to pro ně ale příznivější varianta, než dlouhé tresty a pobyt v tureckém vězení.

Oba Češi se do problémů dostali kvůli podpoře Kurdů na severu Sýrie, kterou se sami nijak netajili. Ankara je ale považuje za teroristy a turecká média v tomto duchu o zadržené dvojici od začátku referují.

„Markéta s Mirkem u sebe rozhodně neměli zbraně ani různé předměty, na kterých by bylo logo YPG,“ upozornil koordinátor pomoci pro oba Čechy Janusz Konieczny.

„Jsme přesvědčení, že naši občané nejsou žádní teroristé a že účely jejich cesty byly humanitární,“ prohlásil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Šéf tuzemské diplomacie věří, že jednání povede k vyhoštění dvojice. Může to podle něj ale trvat ještě několik měsíců.

Česká televize přinesla svědectví rodičů zadrženého muže. Otec Miroslava Farkase popsal první telefonát se synem. „To jsem rozuměl každé druhé, třetí slovo, musel to několikrát opakovat a byl z toho de facto v šoku.“ Desetiminutový hovor údajně proběhl zhruba tři týdny po zatčení dvojice. „Nechtěl tomu vůbec věřit, že je tam v nějakém vězení zadržený za něco, co není pravda,“ dodal otec muže.

Muže prý vězní blízko u syrské hranice a ve špatných podmínkách. To ale v ČT rozporuje vedoucí konzulárního oddělení v Turecku Mária Opělová. Podle ní se věznice nijak neliší od známého standardu, cely jsou normálně vybavené a péče lékaře je v případě potřeby dostupná.

Rodiče Markéty Všelichové kauzu v médiích komentovat nechtějí. Na začátku ledna jen písemně uvedli, že jejich dcera je v rámci možností v pořádku. Podmínky prý považuje za únosné. „Náš zastupitelský úřad se jim věnuje neustále, takže víme, jak se jim vede. Snad si mohu dovolit říci, že podmínky jsou slušné, přiměřené,“ potvrzuje ministr Zaorálek.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek