Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čechy vězněné v Turecku chtějí soudit 10. května. Tuzemská diplomacie stále věří, že je dostane domů

Čechy vězněné v Turecku chtějí soudit 10. května. Tuzemská diplomacie stále věří, že je dostane domů

Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase turecké úřady vězní od konce loňského roku. Viní je z příslušnosti ke kurdské milici YPG, kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci, a 10. května je chtějí začít soudit. Na datum upozornil server Aktuálně.cz. Oba Češi obvinění popírají a tvrdí, že se věnovali humanitární pomoci, nikoli bojovým aktivitám.

Tuzemská diplomacie stále věří, že se podaří případ Čechů dovést k dobrému konci a oba zadržované občany dostane domů.

Podle mluvčí ministerstva zahraničí s Tureckem o případu intenzivně jedná, minulý měsíc zemi navštívil náměstek ministra Ivo Šrámek. „Únorové jednání náměstka Šrámka s tureckou stranou pomohlo k brzkému stanovení termínu řízení s oběma Čechy,“ řekla. „Věříme v pozitivní konec tohoto případu,“ doplnila.

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas čelí v Turecku obvinění z příslušnosti k ozbrojené teroristické organizaci. Turecká prokuratura pro ně požaduje sedm a půl až 15 let vězení. Turecké úřady viní Čechy z příslušnosti ke kurdské milici YPG.

Oba Češi obvinění popírají a uvádějí, že jsou humanitárními aktivisty. Podle nich také YPG nejsou teroristickou organizací s odůvodněním, že bojují proti radikálům z takzvaného Islámského státu.

Ministr Zaorálek v polovině prosince řekl, že se dvojice nechtěla zapojit do teroristických aktivit, ale chtěla na území Sýrie ovládaném kurdskými jednotkami vybudovat polní nemocnici. Také řekl, že pozitivním vyústěním případu by bylo vyhoštění dvojice do Česka.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek