Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Černá Hora: Příkaz k atentátu na premiéra dal Rus

Černá Hora: Příkaz k atentátu na premiéra dal Rus

Příkaz zavraždit dlouholetého černohorského premiéra Mila Djukanoviče po parlamentních volbách, které se v Černé Hoře konaly 16. října, dal jeden z ruských občanů zapletených do zmařeného pokusu o puč v této bývalé jugoslávské republice. Napsal to podgorický provládní deník Pobjeda.

Podle listu to vyplývá z telefonických rozhovorů 45letého Rusa se Srbem, který je s pokusem o proruský převrat v Černé Hoře spojován a který byl mezitím zatčen. Telefonáty zachytila srbská tajná služba a informovala o nich černohorské kolegy.

Srbská policie minulý týden oznámila, že zadržela dva Srby, o jejichž vydání k trestnímu stíhání žádá Podgorica.

Černohorská policie zatkla den před volbami, tedy v sobotu 15. října, dvacet lidí podezřelých ze zapojení do spiknutí s cílem svrhnout prozápadní vládu a dostat k moci proruské vedení. Šest ze zadržených bylo posléze propuštěno na svobodu. V prosinci pak Černá Hora vydala kvůli podezření z účasti na přípravě puče mezinárodní zatykače na dva Rusy a dva Srby.

Kreml důrazně popřel jakoukoli ruskou účast na plánovaném převratu v Černé Hoře. Nicméně Moskva aktivně podporuje skupiny, které se stavějí proti členství Černé Hory v Severoatlantické alianci.

Podle představitelů proruské opozice v Černé Hoře byl celý případ s překažením chystaného puče jen Djukanovičovým komplotem s cílem zajistit výrazné vítězství vládnoucí Demokratické strany socialistů (DPS), která prosazuje prozápadní kurz země. DPS v říjnových volbách opět zvítězila.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek