Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi a další lidé z EU budou nejspíš moci zůstat v Británii. Sněmovna lordů k tomu vyzvala premiérku

Češi a další lidé z EU budou nejspíš moci zůstat v Británii. Sněmovna lordů k tomu vyzvala premiérku

Horní komora britského parlamentu schválila navzdory odporu premiérky Theresy Mayové dodatek k zákonu, který fakticky zahájí odchod Británie z evropského společenství. Vládu dokumentem tlačí k tomu, aby výslovně a konkrétně garantovala právo lidí z ostatních zemí EU na život v Británii i po jejím odchodu z unie. A to za stejných podmínek jako před brexitem. 

Dosud to premiérce Mayové s přípravami na brexit víceméně vycházelo, teď jí ale Sněmovna lordů připravila potenciálně velkou překážku. Pro dodatek ohledně práv cizinců ze zemí EU hlasovalo 358 zákonodárců, 256 jich bylo proti.

Dodatek schválený horní komorou britského parlamentu podle BBC po vládě vyžaduje, aby do tří měsíců od zahájení brexitu představila návrhy, které garantují lidem z ostatních zemí Evropské unie stejná práva na život v Británii, jako mají teď.

Rozhodnutí Sněmovny lordů ještě může přehlasovat dolní parlamentní komora, která takzvaný zákon o brexitu už jednou podpořila bez dalších úprav.

Britská vláda opakovaně uvedla, že pro ni bude prioritou, aby byla garantována práva Britů v unii stejně jako práva cizinců ze zemí EU v Británii, jednalo se ale spíše o konstatování. Přijetí zákona, který k tomu vládu výslovně vyzývá, by mohlo samotný brexit podle řady názorů zpozdit.

Premiérka Mayová ohledně termínů uvedla, že si přeje zahájení brexitu nejpozději na konci března. K tomuto dni chce kabinet rovněž výrazně omezit volný pohyb osob z EU, jak nedávno uvedl deník The Telegraph.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek