Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi nejsou jediní. Uprchlické kvóty odmítají v 11 evropských zemích dvě třetiny obyvatel

Češi nejsou jediní. Uprchlické kvóty odmítají v 11 evropských zemích dvě třetiny obyvatel

Ze 157 milionů dospělých, kteří v 11 evropských zemích mají právo volit, 106 milionů nesouhlasí s evropskými kvótami na přerozdělování žadatelů o azyl. Vyplývá to z průzkumu institutu Nezopont, o kterém dnes informovala agentura MTI. Dotazováno bylo 11.000 respondentů ze střední a východní Evropy a z Balkánu.

S migračními kvótami podle průzkumu nesouhlasí 94 procent Slováků, 93 procent Čechů, 89 procent Bulharů, 87 procent Maďarů, 83 procent Slovinců, 82 procent Rumunů, 74 procent Poláků, 71 procent Chorvatů, 70 procent Srbů, 50 procent Němců a 46 procent Rakušanů.

Průzkum je založen na telefonických rozhovorech s osobami staršími 18 let ve zmíněných zemích. V každém státě se Nezopont v období mezi 6. červnem a 6. červencem dotazoval 1000 potenciálních voličů.

Evropský soudní dvůr ve středu zamítl žalobu, kterou Slovensko a Maďarsko napadly unijní systém přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót. Průzkum veřejného mínění se tak stal velmi relevantní, uvedl Nezopont.

Slovensko a Maďarsko žádaly od soudu EU zrušení rozhodnutí členských zemí ze září 2015 o dvouletém mechanismu přebírání žadatelů o azyl z některých konkrétních zemí, kteří se nacházeli v Itálii a Řecku, a to mimo jiné kvůli údajným procesním vadám. Některé země, kromě Slovenska a Maďarska také Česká republika a Rumunsko, tehdy rovněž hlasovaly proti.

Soud EU ale potvrdil platnost programu přerozdělování. Konstatoval, že nebylo nutné, aby rozhodnutí o přerozdělení 120.000 uprchlíků bylo přijato jednomyslně, a odmítl i další námitky Bratislavy a Budapešti. Například to, že přerozdělování podle kvót nebylo k řešení migrační krize nezbytné.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek