Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češka pobodaná v Egyptě už je v Káhiře, má pořezaná i záda. Útočník mířil jen na ženy

Češka pobodaná v Egyptě už je v Káhiře, má pořezaná i záda. Útočník mířil jen na ženy

Egyptské úřady identifikovaly muže, který v pátek v letovisku Hurgada ubodal dvě ženy k smrti a čtyři osoby zranil. Potvrdily také, že byl v kontaktu s radikály z Islámského státu a jednal podle jejich pokynů. Mezi raněnými je Češka. České ministerstvo zahraničí oznámilo, že žena byla převezena do Káhiry k dalšímu vyšetření.

Z Hurgady bude do egyptské metropole přepraven rovněž její přítel s dítětem a oba ubytuje český zastupitelský úřad.

Egyptské sdělovací prostředky uvádějí, že muž útočil pouze na ženy. Mrtvé jsou podle těchto zdrojů dvě Němky, mezi raněnými jsou kromě Češky dvě Arménky a národnost čtvrté je zatím nejasná. 

Útočník, který byl zadržen, byl identifikován jako osmadvacetiletý Abdar Rahmán Šams Dín z provincie Kafr aš-Šajch v deltě Nilu.

Podle egyptských sdělovacích prostředků guvernér provincie Rudé moře, kam spadá Hurgada, přerušil svou dovolenou v Káhiře a vrátil se domů, aby mohl být při vyšetřování.

Egyptská média připomínají, že se páteční útok podobal atentátu z loňského ledna. Také tehdy byli v Hurgadě pobodáni turisté a k akci se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS). Dva z útočníků byli v prosinci odsouzeni k trestům smrti.

Tento útok přispěl k dalšímu propadu příjmů z turistiky v Egyptě. Egyptský cestovní ruch se potýká s problémy od revolučního roku 2011 a značně ho poškodily útoky z následujících let. V roce 2015 se odnož IS ze Sinajského poloostrova přihlásila k atentátu na ruské letadlo, které spadlo s turisty na Sinaji s více než 220 lidmi na palubě.

Do roku 2011 do Egypta ročně přijíždělo téměř 15 milionů turistů, loni jich bylo 5,3 milionu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek