Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česká pomoc v boji proti ruské hrozbě trvá. Vojáci budou dál chránit Pobaltí

Česká pomoc v boji proti ruské hrozbě trvá. Vojáci budou dál chránit Pobaltí

Už začátkem roku Česko vyslalo do Litvy 120 vojáků, aby tak pomohlo pobaltským státům zajistit územní ochranu a zažehnat obavy z ruské hrozby. Nyní se ministerstvo zahraničí rozhodlo v pomoci pokračovat a Česko s Litvou budou dál spolupracovat v oblasti bezpečnosti a zajištění teritoriální ochrany baltských zemí. Dnes to po jednání v Černínském paláci v Praze uvedli šéfové diplomacií obou zemí Lubomír Zaorálek a Linas Linkevičius. V příštím roce se tak Česko zapojí například do letecké ochrany zemí Pobaltí a budování posílení tamních vojenských jednotek.

„My se hlásíme k tomu, že cítíme, že je třeba podpořit obranyschopnost a bezpečnostní jistoty zemí Pobaltí. My jsme skutečně připraveni účastnit se všech vojenských cvičení, které se tam konají,“ řekl Zaorálek. Připomněl nedávné cvičení, kterého se v Litvě zúčastnili čeští vojáci na základě dohody visegrádské čtyřky (Česka, Maďarska, Slovenska a Polska) a pobaltských států (Litva, Lotyšsko, Estonsko).

Od začátku ledna do druhé poloviny března se v Litvě zúčastnilo cvičení Training Bridge 120 českých vojáků. Na společném cvičení zemí Visegrádu a Pobaltí se jejich zástupci domluvili v souvislosti s pobaltskými obavami z Ruska. Jednotka z každé ze zemí V4 stráví v jedné z pobaltských zemí tři měsíce. Zároveň budou do Polska a Pobaltí vyslány čtyři mnohonárodní prapory Severoatlantické aliance.

Zaorálek po schůzce vyzdvihl i stoupající obchodní výměnu obou zemí. Minulý rok Češi do Litvy vyvezli zboží za 462 milionů eur (12,5 miliardy korun).

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek