Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Českého poslance zadrželi v Kyjevě na letišti. Nechali ho přespat na lavičce a poslali domů

Českého poslance zadrželi v Kyjevě na letišti. Nechali ho přespat na lavičce a poslali domů

Poslanec Milan Šarapatka se v neděli dostal do potíží na Ukrajině. V Kyjevě na letišti ho zadrželi a odmítli vpustit dál do země. Důvodem je Šarapatkovo působení na Krymu, kde v minulosti působil jako pozorovatel při referendu, které mělo posvětit anexi poloostrova Ruskem. Teď Šarapatka cestoval s dalšími členy delegace do Parlamentního shromáždění NATO.

Šarapatka je kvůli svým aktivitám spojeným s Krymem už delší dobu na ukrajinském seznamu nežádoucích osob. Že to není jen cosi symbolického, si sám potvrdil o víkendu. „V neděli mi řekli, že jsem na blacklistu a že mě nepustí dál. Zůstal jsem v transitu, přespal jsem tam na lavičce,“ řekl poslanec Hospodářským novinám.

„Od naší ambasády v Kyjevě víme o tom, že pan Šarapatka nebyl vpuštěn do země a musel se vrátit zpět. Pan Šarapatka je na ukrajinském seznamu nežádoucích osob. Každý stát má právo rozhodovat o tom, komu umožní vstoupit na své území,“ popsala situaci pro server iHNed.cz mluvčí tuzemské diplomacie Irena Valentová.

Členové stálé delegace do Parlamentního shromáždění NATO cestovali na Rose-Rothův seminář. Cestu schválil v půlce června sněmovní organizační výbor. Kromě Šarapatky vycestovali sociální demokraté Antonín Seďa a Václav Klučka, Martin Sedlář (ANO) a Josef Nekl (KSČM).

Poslanec Seďa sdělil, že věc ohledně Šarapatky řešil v neděli s českým velvyslancem Radkem Matulou a tajemnicí delegace Ivou Masaříkovou. „Podle mých informací má do roku 2018 zakázaný pobyt na Ukrajině z bezpečnostních důvodů. Z jakých, to nemusí ukrajinské orgány zveřejňovat,“ uvedl. Po návratu se chce na tento problém zeptat ministerstva zahraničí. Na něj se chce obrátit i sám Šarapatka, který hodlá žádat ministra Zaorálka, aby zaslal ukrajinským úřadům protestní nótu.

Šarapatka byl před třemi lety na Krymu jako pozorovatel referenda o připojení ukrajinského poloostrova k Rusku. Do souvislosti s nynějším nevpuštěním na Ukrajinu to ale nedává. „Od té doby jsem na Ukrajině několikrát byl s týmž pasem, nikdy nebyl žádný problém,“ podotkl. Ukrajinská strana podle poslance o nynější cestě dopředu věděla a mohla tedy s předstihem sdělit, že na Ukrajině není žádoucí.

Česká vláda stejně jako celá Evropská unie obsazení Krymu Ruskem neuznává.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek