Český policista v Británii: Zaznamenal jsem několik rasistických útoků na Čechy

Lucie Bednárová

Policista Petr Torák, který již deset slouží ve Velké Británii, potvrzuje, že počet rasově motivovaných trestných činů vůči cizincům po referendu o brexitu vzrostl. Nyní se ale podle něj atmosféra uklidňuje. 

Britský ministr zahraničí Boris Johnson při své návštěvě Česka zdůrazňoval, že jeho vláda dělá vše pro to, aby zabránila dalším rasově motivovaným útokům na cizince. Zaznamenal jste takové případy ve svém okrsku?

V současné době pracuji ve městě Peterborough v hrabství Cambridgeshire. Od referenda police zaznamenala nárůst rasově motivovaných činů, ale byla to jen chvilková záležitost. Nyní ten počet klesá a vrací se do normálu.

Několik týdnů po referendu byl počet rasově motivovaných činů vysoký, ale většinou se jednalo o slovní urážení Poláků nebo diskriminační chování Angličanů vůči cizincům.

Kdo je Petr Torák?

Český Rom Petr Torák odešel v roce 1999 do Spojeného království, kde po sérii rasově motivovaných útoků požádal o azyl. Torák už deset let slouží u policie v anglickém městě Peterborough. Za svou práci věnovanou přistěhovaleckým komunitám byl v roce 2015 odměněn Řádem britského impéria.

Dělo se to i Čechům nebo Slovákům?

Zaznamenal jsem několik případů, kde se Češi a Slováci z různých anglických měst stali obětmi rasově motivovaných útoků, převážně však šlo o slovní napadení.

Vzpomenete si na nějaké konkrétní případy?

Jedna rodina čekala na doktora v čekárně a Angličané sedící vedle nich začali vykřikovat, že se nemohou dočkat, až všechny cizince deportují, protože potom nebudou muset tak dlouho čekat na doktora.

Také se na mne obrátila jedna paní, kterou taxikář odmítl odvést a řekl jí, že se má vrátit do své země. Doslechnul jsem se i o fyzickém napadení, kde dva starší pánové byli napadeni skupinou mladých Angličanů.

sinfin.digital