Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Cesta do Ameriky bude možná složitější i pro Čechy. Trump zvažuje změny bezvízového režimu

Cesta do Ameriky bude možná složitější i pro Čechy. Trump zvažuje změny bezvízového režimu

Americká administrativa by měla upravit systém, který umožňuje obyvatelům více než 40 zemí cestovat do USA v rámci bezvízového styku, uvedl americký ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly. Důvodem jsou obavy z terorismu. 

USA se bojí, že očekávaná brzká porážka Islámského státu povede k výraznější decentralizaci jejích bojovníků. Mnozí evropští příslušníci IS se tak vrátí zpět do svých zemí, odkud se mohou snadněji dostat do USA, aby tam páchali teroristické útoky. A tomu chce americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti zabránit.

„Moje obava je, že vyhráváme v Iráku, brzy vyhrajeme v Sýrii a ti bojovníci, které porazíme, se vrátí do svých evropských zemí, kde naskočí na první let do USA,“ prohlásil Kelly. „Chtějí se dostat sem k nám, chtějí nám uškodit,“ varuje ministr pro agenturu Bloomberg.

„Musíme se tak opravdu důkladně zaměřit na náš program bezvízového styku a velmi dobře se zamyslet, jakým směrem chceme dále směřovat,“ uvedl Kelly s tím, že zatím neplánuje přijímat žádná excesivní řešení.

V programu bezvízového programu USA je téměř čtyřicet povětšinou evropských zemí včetně České republiky, ale i například Austrálie či Tchaj-wan. Občané těchto zemí mají možnost vycestovat do USA za byznysem či dovolenou až na 90 dní bez toho, aby si nejdříve opatřili víza. I přesto však i tito turisté musejí nejdříve projít procesem elektronické cestovní registrace Esta.

Bezvízových cest do USA každoročně využije na 14 milionů Evropanů.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek