Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čeští vojáci pomáhali při zásahu proti útočníkům v Mali. Účastnili se bojů i následné evakuace

Čeští vojáci pomáhali při zásahu proti útočníkům v Mali. Účastnili se bojů i následné evakuace

Čeští vojáci se podíleli na zásahu proti útočníkům, kteří v neděli vrthli do turistického střediska pobliž města Bamaka v Mali. Zachránit se podařilo kolem 36 zákazníků nebo pracovníků hotelu. S odvoláním na ministra bezpečnosti o tom dnes informovala agentura AFP. Podle českého ministra obrany se Češi podíleli jak na bojích, tak na následné evakuaci. 

Ozbrojenci v neděli v noci přepadli letovisko Kangaba a zabili nejméně dva lidi. Maliský ministr obrany připsal útok blíže neupřesněným radikálům. Řekl také, že zvláštní síly v neděli osvobodily dvacítku rukojmích.

 

Na místě zasahovali i francouzští vojáci a příslušníci oddílů OSN z mise MINUSMA. Ze snímků zveřejněných na twitteru bylo vidět, jak z objektu stoupal dým.

Kangaba leží v Dougourakoru východně od Bamaka. K víkendovým pobytům toto luxusní středisko často využívají cizinci, kteří žijí v Mali. V areálu jsou bazény, přepychové ubytování a nabízejí se sportovní aktivity.

V nestabilní severoafrické zemi operuje řada islamistických teroristických skupin, z nichž nejvýznamnější je Ansar Dine, Murábitún a Al-Káida v islámském Maghribu. V bývalé francouzské kolonii proto od roku 2013 působí více než 10.000 členů mírových sil OSN z různých zemí. Česká armáda má v maliské misi pod patronací Evropské unie několik desítek vojáků. Většina z nich střeží velitelství v hlavním městě.

Americké velvyslanectví vydalo minulý týden varování pro americké občany. Na seznamu míst, jimž se mají Američané vyhýbat, byly diplomatické mise, kultovní místa a všechny objekty navštěvované běžně západními občany. Britská vláda nedoporučuje vůbec cestovat do severních oblastí Mali a do jižních částí a do Bamaka jenom v nezbytných případech. České ministerstvo zahraničí doporučuje cestovat do Mali jen ve zcela nezbytných případech.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek