Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chapadla ruské propagandy. Americký patriot, který sdílel fotku „ignorantské“ muslimky, byl ruský troll

Chapadla ruské propagandy. Americký patriot, který sdílel fotku „ignorantské“ muslimky, byl ruský troll
 

V březnu letošního roku obletěla svět fotografie muslimky, která kráčela po Tower Bridge v Londýně těsně po teroristickém útoku. Na zemi nedaleko ležel zraněný muž, kterému další lidé pomáhali. Fotografie působila, jako že zmíněná žena nereaguje a chladně jde dál. Alespoň tak se scénu snažil vykreslit původní doprovodný komentář. Tehdy ženu společnost odsoudila, jenže teď přišlo překvapivé zjištění…

Fotografii zdánlivě netečné muslimky, která se během teroristického útoku zabývala svým telefonem, místo aby pomáhala zraněnému muži, sdílel v březnu twitterový účet @SouthLoneStar. Připojil ještě komentář: „Muslimka si vůbec nevšímá teroristického útoku, bezstarostně kráčí kolem umírajícího muže, zatímco sleduje mobilní telefon.“

Nyní se ukázalo, že účet, za nímž se měl skrývat „hrdý Texasan a americký patriot,“ je ruský bot zřejmě podporovaný přímo tamní vládou. Sledovalo ho 17 tisíc lidí, kteří o skutečném původu sdělení neměli tušení. Teď už účet neexistuje, Twitter ho smazal.

Fotografii na mostě pořídil fotograf Jamie Lorriman, který portálu The Independent řekl, že muslimka byla zcela jistě traumatizovaná a bylo vidět, že je zoufalá stejně jako ostatní. „Její chování bylo naprosto v souladu s chováním všech ostatních na mostě,“ řekl Lorriman a dodal, že je plný nenávisti, protože fotografii někdo vytrhl z kontextu a začal ji používat jako propagandistický materiál proti muslimům.

Už  dva dny poté, co se snímek dostal na veřejnost, vyfotografovaná muslimka uváděla to samé – tedy že je fotografie skutečně vytržena z kontextu a že byla sama v šoku a snažila se ostatním pomoci.

Kauza muslimky, které bez povšimnutí procházela kolem zraněných na mostě Tower BridgeKauza muslimky, které bez povšimnutí procházela kolem zraněných na mostě Tower Bridgeautor: INT

Na původ propagandistické fotografie se přišlo během vyšetřování ruského ovlivňování loňských prezidentských voleb v Americe. Rusko se skrze 2700 twitterových účtů mělo dopouštět ovlivňování americké i britské politiky.

Další podobné případy jsou stále předmětem šetření. Jedná se například o tvrzení, že Kreml systematicky zasahoval do amerických prezidentských voleb a zapojil se do kampaně na podporu Donalda Trumpa.