Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Chceme, abyste zůstali i po brexitu,“ vzkázala Mayová lidem z EU. Od Bruselu ale schytala kritiku

„Chceme, abyste zůstali i po brexitu,“ vzkázala Mayová lidem z EU. Od Bruselu ale schytala kritiku

Britská vláda v parlamentu představila své plány na to, jak zajistit práva občanů Evropské unie po odchodu země z evropského bloku. Premiérka Theresa Mayová zdůraznila, že si přeje, aby občané unie mohli v Británii zůstat i po brexitu a aby za nimi mohly přijít i jejich rodiny. Kabinet své prohlášení zveřejnil poté, co bylo oznámeno, že severoirská Demokratická unionistická strana podpoří Mayové menšinovou konzervativní vládu.

„Chci zcela ujistit lidi, že podle vládního návrhu žádný občan EU, který nyní legálně žije ve Spojeném království, nebude muset Británii (po brexitu) opustit. Chceme, abyste zůstali,“ prohlásila premiérka před britskými poslanci.

Vládní plán počítá mimo jiné s tím, že občané EU žijící v zemi legálně k zatím nestanovenému datu nepřetržitě alespoň pět let by i po brexitu měli stejná práva jako dosud, například pokud jde o studium, práci, lékařskou péči a přístup k veřejným fondům. Lidé nesplňující pětiletou podmínku budou rovněž moci zůstat a po uplynutí pětileté lhůty požádat o takzvaný status usedlíka se zmíněnými právy. Ti, kteří přijdou po nespecifikovaném hraničním datu mezi 29. březnem 2017, kdy Londýn oficiálně odstartoval brexitový proces, a 29. březnem 2019, kdy má tento proces skončit, budou moci žádat o dočasný pobyt. Nedostanou ovšem záruku, že se časem změní na trvalý.

Mayová dnes také uvedla, že by s Bruselem ráda uzavřela reciproční dohodu, tedy že stejný přístup, který její vláda nabízí třem milionům občanů EU v Británii, očekává také od ostatních evropských zemí vůči asi milionu britských občanů žijících jinde v EU.

Britskému návrhu se z Bruselu vzápětí dostalo chladného přijetí. Vyjednavač Evropské unie pro brexit Michel Barnier na twitteru uvedl, že plán je málo ambiciózní, nejasný a záruky jsou nedostatečné. Unie podle něj chce pro své občany stejná práva, jaká jim zajišťuje unijní legislativa.

Mayovou kritizovala též labouristická opozice. „Není to štědrá nabídka,“ řekl poslancům šéf labouristů Jeremy Corbyn. Londýnský starosta Sadiq Khan řekl, že jde o „nedopečený plán“ a že miliony Evropanů žijících v Británii nadále setrvávají v nejistotě.

Britští konzervativci přišli v předčasných parlamentních volbách 8. června o vládní většinu. Dnes se dohodli s DUP, že tato strana kabinet podpoří v klíčových hlasováních.

Mayová po podpisu dohody prohlásila, že severoirští unionisté s konzervativci sdílejí „přání zajistit silnou vládu“. „Vítám tuto dohodu, která nám umožní spolupracovat v zájmu celého Spojeného království, dá nám jistotu, kterou potřebujeme v době, kdy začínáme s odchodem z Evropské unie, a pomůže nám budovat silnější a spravedlivější společnost u nás,“ uvedla Mayová.

Předsedkyně DUP Arlene Fosterová potvrdila, že Severní Irsko dostane podle dohody na příští dva roky miliardu liber (téměř 30 miliard Kč).

Dodatečné peníze pro Severní Irsko dnes kritizoval například velšský první ministr, labourista Carwyn Jones, podle něhož dohoda „zničila myšlenku spravedlivého financování v Británii“. Kritici dohody se obávají ohrožení mírového procesu v Severním Irsku, protože dohoda mění mocenské poměry v rozhovorech mezi DUP a katolickou Sinn Féin o obnovení vládní spolupráce v Belfastu. Jejich koalice se v lednu rozpadla.