Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chemické zbraně v rukou Islámského státu? Nález v Mosulu tomu nasvědčuje

Chemické zbraně v rukou Islámského státu? Nález v Mosulu tomu nasvědčuje

Irácké vládní síly objevily ve východním Mosulu chemickou bojovou látku a sklad s více než deseti raketami s ruskými nápisy. S odvoláním na iráckého důstojníka o tom dnes informovala agentura AP. 

Iráčtí a američtí činitelé v minulosti opakovaně varovali, že se IS pokouší vyrobit chemické zbraně. Když irácké jednotky na začátku měsíce dobyly zpět univerzitu v Mosulu, nalezly chemické laboratoře, o kterých irácký generál Hajdar Fázil prohlásil, že je IS využíval pro experimentování s chemickými bojovými látkami.

Podle amerických představitelů, organizací na ochranu lidských práv i místních obyvatel IS při několika útocích v Iráku i Sýrii použil jedovatý yperit.

Ofenziva u Mosulu, která začala loni 17. října, je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003. Podílejí se na ní desítky tisíc iráckých vojáků, policistů, členů kurdských sil, sunnitských kmenových bojovníků a příslušníků šíitských milic. Ze vzduchu ji podporují letouny mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek