Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chemický útok u Mosulu? Podle Iráku důkazy o úderu islamistů chybějí

Chemický útok u Mosulu? Podle Iráku důkazy o úderu islamistů chybějí

Irácký velvyslanec při Organizaci spojených národů v pátek prohlásil, že neexistuje žádný důkaz, že radikální skupina Islámský stát (IS) použila chemické zbraně v boji o město Mosul na severu země. Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) před týdnem oznámil, že několik lidí, včetně pěti dětí, bylo hospitalizováno v blízkosti Mosulu s příznaky zasažení chemickými zbraněmi. MVČK přitom neuvedl, kdo je v dané chvíli a na daném místě mohl použít. K zásahu obětí neznámou látkou ale mělo dojít při ostřelování vedeném z pozic ovládaných džihádisty.

"Opravdu tam není žádný důkaz prokazující, že IS použil chemické zbraně," řekl velvyslanec podle agentur Reuters a AFP. Diplomat dodal, že irácká vláda je v kontaktu s Organizací pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která může na místo vyslat svoje experty, aby vypátrali případné stopy po chemických látkách.

Britský velvyslanec při OSN Matthew Rycroft upozornil, že vyšetřování údajného útoku chemickými zbraněmi nebylo dosud uzavřeno a že Rada bezpečnosti OSN vyjádřila znepokojení nad jejich možným použitím.

Irácké vládní jednotky v těchto dnech vytlačují radikály ze západní části severoiráckého Mosulu, což je poslední významná bašta IS v Iráku. Východní část Mosulu dobyly v lednu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek