Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chlapce po třech letech osvobodili ze zajetí islamistů, teď se v Kanadě znovu setkal s rodinou

Chlapce po třech letech osvobodili ze zajetí islamistů, teď se v Kanadě znovu setkal s rodinou

Konec války proti Islámskému státu přináší spoustu příběhů. Některé i se šťastným koncem. Irácká žena, která před šesti měsíci přicestovala jako uprchlík do Kanady, se nyní znovu setkala se svým synem. Neviděla ho přitom celé tři roky.

Rodina se rozdělila v srpnu 2014 poté, co ji dopadli bojovníci Islámského státu. Dvanáctiletého Emada Mishka Tamoa zachránily jednotky irácké vlády letos v červenci. Od té doby jezídský spolek v Manitobě vyzýval kanadské úřady, aby zajistily, že se rodina znovu shledá.

„Jsme nadšeni, že nám vláda skutečně naslouchala a za měsíc přivedla chlapce do Kanady,“ prohlásil ředitel sdružení Hadji Hesso. Členové rodiny ho přijeli přivítat na letiště ve Winnipegu, kam přiletěl ve čtvrtek.

Ačkoli byl Hesso s Tamoem od jeho nalezení v kontaktu, mnoho se toho nedozvěděl. Chlapec nechtěl mluvit o zážitcích z islamistického zajetí. Vyjádřil jen vděčnost, že už je na cestě do Kanady. „Jeho první otázka byla, jestli až se zase setká s maminkou, bude mít kolo. Tak jsme mu ho připravili,“ doplňuje Hesso.

Kromě Matky potká Tamo v Kanadě také čtyři sourozence a svého strýce. Jezídská komunita připravuje na počest jeho příletu oslavu. Hesso však upozorňuje, že chlapcovo utrpení stěhováním rozhodně nekončí. Bude potřebovat lékařskou pomoc, neboť utrpěl psychické trauma.

Ačkoli má tento příběh šťastný konec, existuje stále řada podobných rodin, která se zatím neshledala. „Tohle je snad začátek, abychom sem mohli přivést více jezídů, pomoci jim a podpořit je,“ doufá Hesso.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek