Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Chovali se ke mně jako ke špíně.“ Uprchlíkovi z KLDR se zajedla svoboda, touží po návratu domů

„Chovali se ke mně jako ke špíně.“ Uprchlíkovi z KLDR se zajedla svoboda, touží po návratu domů

Při cestě za svobodou mnohdy riskují život. Emigranti z KLDR se z diktátorského režimu dostávají strastiplnými cestami mnohdy po letech plánování. Některým ale svoboda nechutná tak, jak předpokládali. Patří mezi ně i uprchlík Kwon Chol-nam. Po třech letech v Jižní Koreji se chce vrátit domů do KLDR. Úřady mu to ale neumožnily a Kwon je proto znovu vězněm. Tentokrát ale ve svobodné zemi.

Kwon Chol-nam v roce 2014 pracoval v KLDR jako zemědělec poblíž hranice s Čínou. Potkal zde neznámou ženu, která ho přesvědčila, že za hranicemi si bude moci vydělat mnohem více peněz. Společně pak v noci přebrodili řeku do Číny. Žena pak ale zmizela a Kwon se rozhodl pokračovat dál do Jižní Koreje. Zaplatil pašerákovi 2 500 dolarů a ten ho dovedl přes dlouhou cestu džunglí až do Ulsanu na východě Jižní Koreje.

Bývalý zemědělec začal pracovat na stavbách, kde se mu příliš nedařilo. Zároveň přiznává, že kvůli svému původu zažíval i šikanu. „Nadávali mi, chovali se ke mně jako k idiotovi a neplatili mi tolik peněz jako ostatním, jen proto, že jsem ze severu,“ vysvětluje pro list New York Times Kwon. Se svým nadřízeným měl v práci kvůli penězům i konflikt, protože mu údajně nevyplatil slíbenou odměnu. Když se obrátil na policii, strážníci se přiklonili na stranu nadřízeného a to Kwona jen více utvrdilo v názoru, že na jihu není nikým.

Následně začal postrádat svoji bývalou ženu a dospívajícího syna. Zároveň se dozvěděl, že zatímco byl pryč, zemřel jeho otec. Kwon se proto rozhodl, že se chce do Severní Koreje vrátit. Zjistil, že to bude ale zřejmě mnohem těžší, než z ní uniknout.

Jako uprchlík z KLDR získal Kwon vstupem na území Jižní Koreje automaticky její občanství. A obyvatelé jihu mohou Severní Koreu navštěvovat pouze se souhlasem vlády, který nezískal. Rozhodl se proto na vlastní pěst dostat domů opět přes Čínu. Policie ale zjistila jeho plány a zatkla ho dřív, než se na cestu vydal. Pokus o vstup do KLDR se v zemi trestá až sedmiletým žalářem. Kwona propustili po třech měsících.

Následně se přestěhoval do hlavního města, kde se protloukal jako bezdomovec. Nyní nalezl útěchu u zdejší křesťanské komunity. Pravidelně chodí před vládní budovy s transparentem, na kterém je napsáno, že je občanem KLDR a chce domů.

Kwon se údajně nebojí po návratu represí. Předpokládá, že nějaký čas by zřejmě musel strávit v re-edukačním centru, takovou oběť je ale za cenu shledání s rodinou ochotný přijmout. „Na severu možná nebudu bohatý, ale budu lépe rozumět lidem kolem mě a nebudou se ke mně chovat jako ke špíně, jako to dělali na jihu,“ vysvětluje uprchlík.

Od 90. let z KLDR do Jižní Koreji uteklo kolem 30 tisíc lidí. Asi 25 z nich se vrátilo zpátky. U některých je ale pravděpodobné, že byli zpět uneseni, než že by se vrátili dobrovolně. Severokorejci pak údajně navrátilce používají k propagandě, aby svědčili o hrůzách a útlaku, které se dějí za hranicemi KLDR. Podle jihokorejského výzkumu se 63 % uprchlíků ze severu setkalo na jihu s diskriminací. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek