Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chránili hranice příliš tvrdě. Maďarští policisté dostali za násilí vůči uprchlíkům trest

Chránili hranice příliš tvrdě. Maďarští policisté dostali za násilí vůči uprchlíkům trest

Dva maďarští policisté byli potrestání pokutou za použití nadměrné síly vůči migrantům na jižní hranici se Srbskem. Informoval o tom deník Magyar Nemzet s odvoláním na sdělení úřadu generálního prokurátora.

Maďarsko je terčem kritiky ze zahraničí, zejména od ochránců lidských práv i OSN, kvůli příliš tvrdému zacházení s migranty. Parlament minulý týden schválil zákon, který umožňuje systematicky omezovat svobodu pohybu migrantů včetně vracení za hranice těch běženců, kteří do země pronikli ilegálně.

Vláda premiéra Viktora Orbána považuje migranty od velké migrační vlny v roce 2015 za velké nebezpečí pro evropský styl života. Tvrdá opatření vůči nim, včetně postavení plotu na hranicích se Srbskem a Chorvatskem a takzvaných tranzitních zón na hranicích, kde musejí azylanti počkat na vyřízení žádostí o azyl, Maďarsko hájí jako obranu hranic nejen Maďarska, nýbrž celé Evropské unie.

Magyar Nemzet napsal, že policisté byli potrestáni za to, že jeden klečel na migrantovi sedícím na zemi, zatímco druhý nastříkal pepřový sprej do obličeje dalšího migranta, který stál za hraničním plotem. Pokuty, které za to dostali, činily 300 000 forintů (26 160 korun) a 130 000 forintů (11 330 korun).

Podle deníku bylo od uzavření hranic na podzim 2015 do března letošního roku podáno 44 stížností na postup policistů vůči migrantům. Většina z nich byla zamítnuta. Pět případů se ještě vyšetřuje.