Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Chtěl otevřít upřímnou debatu o holocaustu.“ Mluvčí se pokusila zmírnit slova polského premiéra

„Chtěl otevřít upřímnou debatu o holocaustu.“ Mluvčí se pokusila zmírnit slova polského premiéra

Mateusz Morawiecki, polský premiér, včera na mnichovské bezpečnostní konferenci pobouřil některé další účastníky. Premier prohlásil, že i někteří Židé nesli odpovědnost za holocaust. Podle mluvčí polské vlády Joanny Kopcińské se snažil otevřít upřímnou debatu o zločinech spáchaných na Židech během holocaustu bez ohledu na národnost osob, které za ně nesou odpovědnost. Snažila se zmírnit premiérova slova, soudí agentura AP.

Morawiecki v sobotu na mnichovské konferenci hájil kontroverzní polský zákon, který trestá až tříletým vězením připisování jakékoli odpovědnosti za holocaust Polákům. Novinářům mimo jiné řekl: "Samozřejmě, že nebude trestné a nebude považováno za zločin říkat, že byli polští pachatelé, stejně jako byli židovští pachatelé, jako byli ruští pachatelé, jako byli ukrajinští pachatelé, ne pouze němečtí pachatelé."

Morawieckého izraelský protějšek Benjamin Netanjahu tato slova okamžitě odsoudil. "Výroky polského premiéra tady v Mnichově jsou pobuřující. Máme tu problém s neschopností chápat historii a nedostatkem ohleduplnosti k tragédii našeho lidu," prohlásil. Dodal, že si hodlá s Morawieckým v brzké době promluvit.

Proti slovům polského premiéra se ohradili také další izraelští politici. "Prohlášení polského premiéra je antisemitismem nejstaršího druhu. Pachatelé nejsou oběti. Židovský stát nepřipustí, aby byli vraždění obviňováni ze své vlastní vraždy," napsal na twitteru izraelský zákonodárce Jair Lapid. Vyzval rovněž k odvolání izraelského velvyslance v Polsku.

Podle prohlášení polské vlády Moravieckého výroky v žádné případě nemají v úmyslu popírat holocaust. "Naopak předseda polské vlády Mateusz Morawiecki se opakovaně a důrazně staví proti popírání nepředstavitelné genocidy, kterou byl holocaust evropských Židů, stejně jako proti jakékoli formě antisemitismu," zdůrazňuje se podle agentury AFP v prohlášení.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek