Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chtěli jste nám zavraždit Kima, obvinila KLDR Američany. Zemřít měl symbolicky při oslavách

Chtěli jste nám zavraždit Kima, obvinila KLDR Američany. Zemřít měl symbolicky při oslavách

Severní Korea obvinila americkou CIA, že osnovala spiknutí s cílem zavraždit severokorejského vůdce Kim Čong-una. Oficiální severokorejská tisková agentura KCNA uvedla, že zpravodajská služba ve spolupráci s jihokorejskou rozvědkou připravovaly „záludný komplot“ a pomocí „biochemických látek“ chtěly severokorejského vůdce usmrtit během oslav v Pchjongjangu. O obsahu komuniké severokorejského ministerstva bezpečnosti informovala agentura AFP.

Jak uvedla BBC, úder měla provést „teroristická“ skupina podporovaná CIA. Komando se prý dostalo přes hranice Severní Koreje a mladého diktátora mělo odstranit za použití biochemické substance. 

Ze strany KLDR se jedná o další eskalaci vzájemného napětí. Je o to paradoxnější, že diktatura sama využívá vraždy jako zcela běžný nástroj vnitropolitického boje i k likvidaci nepohodlných kritiků.

V úterý Severní Korea pro změnu obvinila Spojené státy, že Korejský poloostrov dohnaly na pokraj jaderné války. KLDR tím reagovala na zapojení dvou amerických nadzvukových bombardérů B-1B do cvičení jihokorejských a japonských vzdušných sil. Jaderný a raketový program, v němž Severní Korea pokračuje navzdory protestům OSN a tlaku USA, stupňují napětí v regionu.

720p 480p 360p 240p
Tajné operace KLDR

Americký prezident Donald Trump během nedávného rozhovoru s agenturou Bloomberg prohlásil, že se nebrání setkání se severokorejským vůdcem "za příhodných okolností". Uvedl dokonce, že by byl takovým setkáním „poctěn“.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek