Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chtěli vraždit fotbalisty Dortmundu. Policie kvůli tomu vyšetřuje dva podezřelé islamisty

Chtěli vraždit fotbalisty Dortmundu. Policie kvůli tomu vyšetřuje dva podezřelé islamisty

Německé státní zastupitelství vychází z toho, že útok na fotbalisty Dortmundu byl teroristický čin. Bomby, které se našly u silnice, podle vyšetřovatelů obsahovaly kovové součástky. Vyšetřovatelé identifikovali dva podezřelé s napojením na islamisty. Jednoho z nich zadržely. V psaní, které se našlo poblíž místa činu, se podle nich připomíná předvánoční teroristický útok v Berlíně. Vyšetřování útoku na fotbalisty převzalo německé nejvyšší státní zastupitelství, které je běžně zodpovědné za stíhání závažných teroristických činů. Němci se obávají dalších útoků.

„Vyšetřování se zaměřilo na dva podezřelé z islamistických kruhů. Oba jejich byty jsme prohledali, jednoho z nich jsme zadrželi," řekla hlavní vyšetřovatelka Frauke Köhlerová

Spolkový kriminální úřad v Dortmundu se podle informací deníku Tagespiel obává dalších útoků. V prognóze označil současnou situaci na druhé nejvyšší úrovni.  

„Přesný motiv činu je zatím nejasný," uvedla Köhlerová, podle níž se u místa útoku našly tři shodné vzkazy. „Z nich se zdá, že útok mohl mít islamistické pozadí.“

Podle Německé tiskové agentury dopisy přímo zmiňují kancléřku Angelu Merkelovou. „Ale očividně se nezajímáš o své malé špinavé poddané, Merkelová. Tvá tornáda (stíhací bombardéry pozn. redakce) dolétají na půdu chalífátu, aby zabíjela muslimy,“ píše se v dopise. Touto větou odkazuje útočník nebo útočníci na teroristický útok na berlínské vánoční trhy, při kterém zahynulo 12 lidí. Dopisy jsou psané na počítači, pravost stále vyšetřovatelé ověřují. Bezpečnostní složky zdůraznily, že vzkazy můžou být i snahou zavést vyšetřovatele na falešnou stopu. 

Na veřejnost se dostávají nové informace o atentátu. Útok byl velmi profesionálně provedený. Podle informací Bildu byly výbušniny umístěny mimo obraz bezpečnostních kamer hotelu a pak je útočníci dálkově odpálili. To značí o dobře plánované akci. Výbušniny byly velmi silné a mohly zabít kolemjdoucí, kteří se nacházeli mimo autobus. K většímu neštěstí nedošlo jen díky tomu, že byl autobus nadstandardně zajištěn a měl mnoho bezpečnostních prvků, což útočníci podcenili. Policisté pátrají v souvislosti s útokem po autě s belgickou poznávací značkou.

List, který byl nalezen nedaleko místa trojice explozí, podle deníku Süddeutsche Zeitung začíná slovy o Alláhovi. Dále se v něm píše o berlínském útoku, který si v prosinci vyžádal 12 mrtvých a desítky zraněných, a o zapojení Německa do boje proti takzvanému Islámskému státu. Proto, stojí dále v textu, jsou nyní sportovci a další prominenti v Německu i v jiných „křižáckých zemích“ na „listině smrti“ Islámského státu.

Neznámý autor dopisu požaduje, aby spolková republika stáhla průzkumné letouny Tornado využívané v boji proti IS a aby uzavřela základnu amerických vojsk v západoněmeckém Ramsteinu.

Vyšetřovatelé pokračují v analýze listu a na závěrečné hodnocení je podle nich ještě brzy. Ve hře je i možnost, že se skutečný pachatel snaží vyšetřovatele zmást. Podobný způsob přiznání se k činu je totiž u islamistů nezvyklý.

Policie prověřovala také druhý dopis. Ten měl pocházet od levicové Antify. Vyšetřovatelé ale pravost dopisu vyvrátili. Jedná se o podvrh. Dopis, který se šířil na internetu, vysvětloval, že se útok odehrál kvůli politice klubu, která dostatečně nepostupuje proti rasistům, nacistům a pravicovým populistům.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek