Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Chudoba nahrává komárům.“ Virus zika se může každou chvíli vrátit, varují odborníci

„Chudoba nahrává komárům.“ Virus zika se může každou chvíli vrátit, varují odborníci

Dva měsíce poté, co brazilská vláda po 18 měsících odvolala stav ohrožení virem zika, aktivisté za ochranu lidských zpráv varují, že existuje velké riziko vzniku nového ohniska. Podle alarmující zprávy Human Rights Watch mohou další propuknutí nebezpečného viru, který je přenášen komáry a způsobuje vrozené vady, rozdmýchat problémy spojené s nedostatkem vody a chabým zdravotnickým systémem. Z šířením viru navíc stojí i nedostatečná informovanost místních obyvatel, kteří často nevědí, že může být přenášen sexuálním stykem.

Podle zprávy lidskoprávní organizace Human Rights Watch (MRW) nemá velká část chudého obyvatelstva Brazílie přístup k čisté vodě ani k zdravotnickým a hygienickým službám a vážně hrozí, že virus zika zase nabyde na síle.

„Nedostatek základní hygieny, chudoba – to všechno nahrává komárům,“ říká podle britského deníku The Guardian Danielle Cruzová, brazilská specialistka na infekční onemocnění. „Je velká šance, že se zika vrátí,“ dodává.

Kvůli špatným hygienickým podmínkám a nedostatečnému zásobování vodou se daří komárům, kteří nákazu viru zika šíří. Lidé si totiž napustí větší objemy vody do kbelíků, které pak nechávají ležet venku. Tyto zásoby vody ale přitahují komáry.

Kromě toho však ženám chybí také přístup k antikoncepci a možnost bezpečného přerušení těhotenství, které je v Brazílii nezákonné. Kvůli viru zika ale počet potratů vrostl o 108 procent, přerušení těhotenství nelegální cestou ale není bezpečné – od roku 2005 zemřelo následkem neprofesionálně odvedeného potratu přes 900 žen.

Organizace HRW proto ve zprávě doporučila, aby nejvyšší soud v Brazílii potraty zlegalizoval, v této hluboce věřící zemi to je ale velmi nepravděpodobné. „Politicky je to velmi obtížné, ale z pohledu veřejného zdraví je kriminalizace potratů příšernou politikou,“ říká Amanda Klasingová, která se na studii HRW podílela.

Velký počet brazilských žen navíc ve zprávě Human Rights Watch uvádí, že nemají dostatečné informace ani přístup k antikoncepci a často navíc nevědí, že se zika přenáší sexuálním stykem. Téměř polovina pacientek s dětmi, u kterých se objevila mikrocefalie, byly podle zprávy svobodné matky.

Právě mikrocefalie – těžká vývojová porucha, kdy dochází k zakrnění nebo předčasnému ukončení růstu mozku a obvykle také celé hlavy – se stala nejčitelnějším znakem epidemie viru zika, kterou sledoval celý svět. V posledním roce a půl se mikrocefalie objevila u 2 753 lidí, z toho 322 v letošním roce. Za drtivou většinu případů může právě virus zika.

Velký počet dětí s mikrocefalií pochází právě z chudých částí brazilských měst.  To je případ také Marie Eduardy, která se narodila před 19 měsíci. Nemocná holčička žije v chudé čtvrti města Recife na severovýchodě země. Právě tento region se stal před dvěma lety epicentrem viru zika, odkud se nákaza rozšířila do celé země.

Na 19měsíční holčičku, kterou dvě ženy adoptovaly, dostávají v přepočtu něco málo přes šest a půl tisíc korun. Zadarmo mají také veřejnou dopravu, aby mohly dítě každý den vozit na pravidelné terapie – na cestě po doktorech přitom stráví až dvě hodiny.

Starat se o dítě s mikrocefalií je práce na celý úvazek. Šest měsíců Marii krmily pomocí trubičky. „Zapomněla, jak polykat,“ vysvětluje její nová opatrovnice. „To nestačí. Léky a mléko pro ni jsou drahé,“ říká Serpaová. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek