Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

CIA vytvořila zvláštní jednotku pro sledování Kima. Posvítí si na jaderný program KLDR

CIA vytvořila zvláštní jednotku pro sledování Kima. Posvítí si na jaderný program KLDR

Napětí mezi Spojenými státy a Severní Koreou se v posledních týdnech stupňuje, Washington tak chce mít režim Kim Čong-una pod neustálou kontrolou. Americká CIA oznámila zřízení zvláštní jednotky, jejímž úkolem bude Severní Koreu sledovat. Nové středisko se bude zabývat hlavně hrozbou, která plyne z programu vývoje balistických raket a jaderných zbraní. 

V novém Středisku korejské mise (KMC) se soustředí všichni odborníci CIA na Severní Koreu. Spolupracovat budou úzce i s experty z dalších tajných služeb. Půjde o první jednotku v rámci amerických tajných služeb, která se bude věnovat pouze jedné zemi.

„Vytvoření Střediska korejské mise nám umožní... efektivně řídit snahy CIA v boji proti vážným hrozbám, kterým jsou Spojené státy a jejich spojenci vystavěni ze strany Severní Koreje,“ uvedl šéf CIA Mike Pompeo.

Severní Korea je podle vlastních prohlášení připravena kdykoli zopakovat test jaderných zbraní, kterých zřejmě od roku 2006 provedla již pět, z toho dva v loňském roce. Před časem KLDR odpálila také další balistickou raketu.

Napětí na Korejském poloostrově se v posledních týdnech vyostřilo. Americký prezident Donald Trump zvýšil od svého lednového nástupu k moci tlak na Pchjongjang a nevyloučil ani vojenský zásah. Zároveň uvedl, že je ochoten se „za příhodných okolností“ setkat se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. KLDR na počátku května CIA obvinila, že osnovala spiknutí s cílem Kim Čong-una zavraždit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek