Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Čím déle s ním bude, tím je to nebezpečnější.“ Putin může Trumpa při prvním setkání převálcovat

Americký prezident Donald Trump by se měl koncem příštího týdne během summitu skupiny velkých ekonomik G20 v Hamburku poprvé od nástupu do funkce osobně setkat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle Trumpova bezpečnostního poradce Herberta Raymonda McMastera by spolu státníci měli mluvit o tématech, které USA „dráždí“, stejně jako o oblastech, v nichž by obě země mohly spolupracovat. Pro amerického prezidenta by mohla být schůzka velkou zatěžkávací zkouškou. Evropští zpravodajci varují, že hrozí nemalé riziko, že se Putin pokusí svého nezkušeného amerického partnera dotlačit k dohodám výhodným pro Rusko. 

V Kremlu se na nadcházející setkání Vladimira Putina s Donaldem Trumpem těší. Věří totiž, že Putin se zkušenostmi agenta KGB dokáže přechytračit amerického prezidenta a vymoci si od něho velké ústupky. Mohl by například výměnou za spolupráci v boji proti terorismu dosáhnout uvolnění sankcí proti Rusku, uvedli serveru The Daily Beast s odkazem na informace od tajných služeb evropští představitelé, kteří si přáli zůstat v anonymitě.

„Putin je velmi dobrý na prvních setkáních. Má svoji agendu a ví, jak manipulovat s lidmi. Pokud Trump nebude připravený, čím déle zůstane v místnosti, tím nebezpečnější to je,“ říká Thomas Wright z Brooking Institution.

Poučit by se mohl Trump od svých předchůdců. Server podotýká, že Putinovi na vějičku skočili George W. Bush i Barack Obama, kteří se snažili s Ruskem vyjít po dobrém, aby byli následně zklamáni ruskou invazí do Gruzie (v případě Bushe) a anexí Krymu (v případě Obamy). „Když jednáte s Ruskem, nedávejte nic zadarmo,“ vzkázal Trumpovi prostřednictvím serveru Daily Beast nejmenovaný evropský diplomat.

„Měl by se (Trump) připravit, že Rusové očekávají, že se s nimi bude zacházet jako s globální velmocí, přestože ostentativně porušují mezinárodní normy,“ uvedla pro Daily Beast odbornice na obranu Mara Karlinová, která pracovala v Obamově i Bushově administrativě jako poradkyně. „Budou si stěžovat na americké posilování vojenské přítomnosti v Evropě či evropskou protiraketovou obranu,“ odhadla Karlinová na základě svých zkušeností z jednání s ruskými protějšky.  

Podle někdejšího bezpečnostního poradce Baracka Obamy Dereka Cholleta půjde Putin na Trumpa nejspíš přes boj proti Islámskému státu. „Ale co bude požadovat na oplátku? Zrušení sankcí? Stáhnutí jednotek z pobaltských států? A spolkne Trump návnadu?“ přemítá Chollet. Na odpověď si budeme muset počkat do příštího týdne.