Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína dá na obranu skoro čtyři biliony korun. Největší armáda světa chce být lepší ve vzduchu i na moři

Čína dá na obranu skoro čtyři biliony korun. Největší armáda světa chce být lepší ve vzduchu i na moři

Čínský rozpočet na obranu letos bude ve výši přibližně 151miliard dolarů (tedy asi 3,85 bilionu korun). Oproti loňsku je to nárůst o sedm procent, což je podle CNN nejnižší růst od roku 2010. Asijská velmoc chce zdokonalit své letectvo i námořní síly a hodlá upřít pozornost na ochranu hranic a boj s terorismem.

„Podpoříme snahy o reformu národní obrany a ozbrojených sil s cílem vystavět pevnou obranu a silné ozbrojené síly, které odpovídají mezinárodnímu postavení Číny a v souladu s naší národní bezpečností a rozvojovými zájmy,“ stálo podle agentury Reuters v dokumentu předloženém parlamentu. Detailní čísla ale tato oficiální zpráva nezvykle neobsahuje.

Podle některých pozorovatelů jsou čínské výdaje na armádu ve skutečnosti mnohem vyšší, než Peking udává, protože do oficiálních statistik nezahrnuje řadu položek jako například nákup armádního vybavení v zahraničí.

Posilování armády a stále přímější prosazování vlastních zájmů například v oblasti Jihočínského či Východočínského moře vzbuzuje u čínských sousedů obavy. Peking ale tvrdí, že jeho armáda slouží čistě k obranným účelům.

Premiér Li Kche-čchiang ve svém proslovu k parlamentu slíbil hluboké reformy čínské armády. „Posílíme naši námořní a vzdušnou obranu i kontrolu hranic a zajistíme důležité operace spojené s bojem proti terorismu,“ uvedl předseda vlády.

Čína má po Spojených státech druhý největší obranný rozpočet; nyní už je mnohem vyšší než rozpočet Ruska, který v přepočtu dosahuje 1,5 bilionu korun. Stále je ale čínský vojenský rozpočet zhruba čtvrtinový v porovnání se Spojenými státy, jejichž armáda dostává 604,5 miliardy dolarů (15,4 bilionu Kč), poznamenal londýnský ústav pro strategické studie IISS.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek