Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína jásá. Vypouští drony, které se umí rojit a hemžit jako žádné jiné na světě

Čína jásá. Vypouští drony, které se umí rojit a hemžit jako žádné jiné na světě

V průběhu letošní zimy provedli v Číně několik testů, jejichž účelem bylo prokázat, že se armádní drony dokáží rojit a hemžit. „Swarming,” jak se rojení bezpilotních strojů říká v angličtině, je podle mnoha expertů klíčovou schopností armád budoucnosti.

Čína v minulém roce provedla několik zásadních testů velkých rojů bezpilotních letadel. Ten asi nejdůležitější provedla Národní univerzita obranných technologií (National University of Defense Technology, NUDT.) Do vzduchu vyslala podle strohé informace Čínské lidově osvobozenecké armády dvacet malých, zhruba půlmetrových dronů. Ty létaly v různých měnících se formacích, komunikovaly spolu nebo si podle situace rozdělovaly úkoly.

„Náš expertní tým tvrdě pracoval devět měsíců, někdy jsme provedli stovky zkušebních letů denně,“ uvedl profesor Shen Lin Cheng, vedoucí ústavu pro umělou inteligenci na NUDT. Shen Lin Cheng také tvrdí, že vývoj rojících se dronů se řídí vládní doktrínou o třífázové modernizaci čínských ozbrojených v letech 2020, 2035 a 2050.

 

Podle mnoha analytiků a expertů bude schopnost dronů rojit se klíčové pro akceschopnost a efektivitu budoucích ozbrojených sil. V praxi jde o to, že bezpilotní prostředky podle situace používají jakousi kolektivní umělou inteligenci. Ta jim umožňuje reagovat na měnící se taktické podmínky daleko rychleji a efektivněji, než to dokáže lidský operátor.

Dlouho panovalo přesvědčení, že v čele vývoje se nachází Velká Británie. Mluvilo se dokonce o tom, že chystá série rojících se dronů určených k ochraně “mateřských dronů,” které si budou přímo na palubě za letu na 3D tiskárnách budou vyrábět pumy a rakety. Teď se ale ukazuje, že zatímco Západ snil, v Číně se pracovalo.

Už v červnu 2017 čínská státní firma CETC provedla test roje 119 malých bezpilotních letadel. Celý roj působil jako jeden jediný “organismus”, který dokázal oddělit několik strojů a poslat je na samostatnou misi.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek