Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína je pro USA stejnou hrozbou jako Rusko. Zanechává větší stopu, tvrdí šéf CIA

Čína je pro USA stejnou hrozbou jako Rusko. Zanechává větší stopu, tvrdí šéf CIA

Čína je pro Spojené státy minimálně stejnou hrozbou jako Rusko. Tvrdí to šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo v rozhovoru s televizí BBC. Rusko se podle něho dezinformačními kampaněmi pokouší zasahovat do voleb v řadě zemí. Čína ale zanechává daleko větší stopu, jelikož se snaží krást americké obchodní informace.

„Sledujeme velmi přesně zaměřené pokusy o krádeže amerických informací, infiltrace agentů do Spojených států, jsou to lidé, kteří budou pracovat ve prospěch čínské vlády proti Americe,“ komentoval šéf CIA. „Číňané na této misi zanechávají daleko větší stopu než Rusové,“ dodává Pompeo.

Americké úřady se dlouhodobě zabývají vyšetřováním ruského vlivu na předloňské prezidentské volby, v nichž se podle některých činitelů tajných služeb Rusové pokoušeli dopomoci k vítězství Trumpa nad Hillary Clintonovou.

Britská televize se v této souvislosti Pompea zeptala, zda se obává ruské snahy ovlivnit i letošní volby nových zákonodárců. „Samozřejmě. Jsem pevně přesvědčen, že se nadále budou pokoušet a učiní tak,“ odpověděl Pompeo.

Americké zpravodajské služby a další úřady však mají podle něho dostatečné možnosti a schopnosti, aby zajistily konání svobodných a férových voleb.

„Odpovíme způsobem, který bude dostatečně důrazný, aby jejich vliv na naše volby nebyl velký,“ prohlásil bez dalších podrobností.

Američané budou začátkem listopadu vybírat nové členy Sněmovny reprezentantů a třetinu senátorů. V obou komorách obhajují většinu Trumpovi republikáni.

720p 360p
Rusko vs. USA

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek