Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína má 14 milionů nových obyvatel, o kterých nikdo nevěděl. Na vině je politika jednoho dítěte

Čína má 14 milionů nových obyvatel, o kterých nikdo nevěděl. Na vině je politika jednoho dítěte

Nejlidnatější zemi světa přibyli noví obyvatelé. Nově úřady zaregistrovaly 14 milionů lidí, kteří předtím oficiálně neexistovali. Úřady je zaevidovali v posledních čtyřech letech. Bez oficiální identity přitom tito Číňané neměli nárok na vzdělání ani zdravotní péči.

Utajení obyvatelé jsou důsledek přísné politiky jednoho dítěte, kterou komunistická vláda pod hrozbou vysokých pokut dlouhá léta prosazovala. Od roku 2015 mohou mít Číňané oficiálně i dvě děti. Mnoho párů ovšem vychovalo víc než jedno dítě i během 40leté existence politiky jednoho dítěte.

Aby se vyhnuli problémům, druhé dítě raději před úřady zatajili. Mnohem častěji byly přitom registrováni jen chlapci. O existenci mnoha dívek se tím pádem vláda dozvídá až teď, po uvolnění pravidel.

V roce 2010 čínská vláda předpokládala, že bez občanství žije v zemi 13 milionů obyvatel. Studie Kansaské univerzity ovšem odhaduje, že jen dívek a žen žije v Číně bez vědomí úřadů až 25 milionů.

Registraci doposud utajovaných obyvatel podporuje stát od roku 2014. Jde o jeden ze způsobů, jak obyvatele vesnických oblastí motivovat k přesídlení do rostoucích aglomerací. Podle odhadů by se do měst mělo během tří let přestěhovat až 100 milionů obyvatel.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek