Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína rozmístila rakety u ruských hranic. Moskvě to nevadí

Čína rozmístila rakety u ruských hranic. Moskvě to nevadí

Čína rozmístila balistické rakety Dongfeng-41 při hranicích s Ruskou federací. Reakce Moskvy na tento fakt byla překvapivě klidná, země nevidí v palebné síle za humny nebezpečí. To se ale nedá říct o přítomnosti NATO v Pobaltí, která naopak vzbuzuje v Rusku obavy.

Na jedné straně balistické rakety Číny umístěné na hranicích země, na straně druhé navýšení počtu vojáků v Pobaltí. Dvě různé situace, dvě různé světové strany, a především potom dvě zcela odlišné reakce z Kremlu.

Čínské rakety prošly v Moskvě bez problému, špičky země nespatřují v jejich rozmístění v pohraničí žádnou hrozbu, jak řekl serveru Lenta mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Jakékoliv plány působení ozbrojených sil Číny, pokud je tato informace pravdivá, nebo realizace vojenských staveb v Číně, nejsou vnímány jako ohrožení pro naši zemi,“ uvedl.

Peskov dále podtrhl důležitost pěstování přátelských vztahů s Pekingem, který Ruská federace vnímá podle jeho slov jako svého strategického spojence. Informaci o rozmístění mezikontinentálních balistických raket v hraniční provincii Chej-lung-ťiang přinesl v pondělí čínský deník Global Times.

S klidnou reakcí na rozmístění čínských střel pak ostře kontrastují výroky Ruska ve vztahu k posílení vojenské přítomnosti NATO v Pobaltí. Kreml v minulosti tento krok, stejně jako vojenská cvičení tamtéž, ostře odsuzoval.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek