Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína se připravuje na kolaps KLDR. U hranic buduje síť uprchlických táborů

Čína se připravuje na kolaps KLDR. U hranic buduje síť uprchlických táborů

Dosud Čína uprchlíky ze Severní Koreje nemilosrdně vracela zpátky tam, odkud utíkali. Teď ale začala podél 1416 kilometrů dlouhé hranice s KLDR stavět uprchlické tábory. Čínské vedení se připravuje na migrační vlnu, kterou by mohl vyvolat pád režimu Kim Čong-una.

Podle listu Financial Times pomohla stavbu záchytných táborů pro případné severokorejské uprchlíky odhalit náhoda. Z některého čínského úřadu totiž unikla dokumentace k projektu zavádění internetu na pustou hraniční oblast se Severní Koreou. Preambule materiálu díky pověstné košatosti čínských dokumentů odhaluje pozadí celého projektu.

“Vzhledem k rostoucímu napětí na této hranici se Strana rozhodla vybudovat zde síť táborů pro běžence,” stojí podle Financial Times v dokumentu. Možnost války v regionu bere Čína velmi vážně. V provinciích sousedících s KLDR už začaly v místních denících vycházet celostránkové návody, jak se zachovat v případě jaderného konfliktu.

Dokument obsahuje i podrobnosti o umístění táborů. Tři by měly být umístěny v pravidelných rozestupech podél celé délky hranice. Další dvojice táborů by měla být umístěna u měst Tumen a Hun-čchun. V obou městech žije velký počet Korejců, v Tumenu jde dokonce o dvě třetiny populace. Předpokládá se, že právě tento faktor by měl z obou měst udělat centra péče o případné uprchlíky.

Japonský dokumentarista Džiró Išihara, který v oblasti natáčí časosběrný dokument o korejských usedlících v Číně, pro britský deník The Guardian připustil, že stavba sběrných táborů je veřejným tajemstvím. “Běžně se mluví o tom, že napětí kolem Severní Koreje směřuje k válečnému řešení,” tvrdí Išihara.

Podle Guardianu si čínské nejvyšší vedení uvědomuje, že součástí velmocenského postavení země je i nutnost řešit humanitární otázky. Péče o potenciální uprchlíky ze Severní Koreje je pro zemi prestižní záležitost. Podle všeho Čína nechce dovolit, aby se “její” tábory staly terčem jakékoliv kritiky ze strany mezinárodních organizací.