Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Číňané staví v Malajsii město za 100 miliard dolarů. Děláte království duchů, bojí se experti

Číňané staví v Malajsii město za 100 miliard dolarů. Děláte království duchů, bojí se experti

Do roku 2040 by na čtyřech uměle vytvořených ostrovech v Malajsii měly vyrůst tisíce bytů, kancelářských komplexů, parků a nákupních center. Město s názvem Forest city staví čínský developer Country Garden, který do projektu hodlá investovat až 100 miliard dolarů, v přepočtu tedy zhruba 2,5 bilionu korun. Podle developera má na umělém souostroví vyrůst učiněný ráj na zemi.

Stavba projektu odstartovala na začátku loňského roku. Pokud bude komplex dokončen, stane se největší čínskou stavební investicí v zahraničí. Město o rozloze téměř devíti kilometrů čtverečních pojme až 700 tisíc lidí, kteří se zabydlí ve čtvrt milionu bytů.

Do současné doby bylo prodáno 15 tisíc bytů za celkem 2,6 miliardy dolarů. Cena dvoupokojového startuje na částce zhruba 4,5 milionu korun. Hustota zalidnění zde bude vyšší, než třeba na Manhattanu.

Experti jsou ovšem skeptičtí. Obávají se totiž toho, že komplex nenajde dostatečný počet nájemníků a obyvatel a stane se z něj město duchů. Od 70. Let postihnul podobný osud zhruba pět stovek čínských megalomanských projektů.

Někteří kupující, kteří si nové bydlení či kanceláře v komplexu zamluvili už skutečně své rezervace stahují. Údajně jde o 60 zájemců převážně z Číny. Odliv zájemců způsobilo zčásti nové omezení ze strany čínské vlády, které má zamezit odlivu peněžního kapitálu ze země.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek