Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínská korupční chobotnice: Jak kauza s českou stopou obnažila nekalé obchodní praktiky v Africe

Čínská korupční chobotnice: Jak kauza s českou stopou obnažila nekalé obchodní praktiky v Africe

O uplácení afrických politiků čínskými giganty se hovoří už delší dobu, po událostech z konce loňského roku však korupční skandál nabyl dalších rozměrů. V listopadu byli ve Spojených státech zatčeni bývalý senegalský ministr zahraničních věcí Cheikh Gadio a někdejší hongkongský tajemník pro vnitřní záležitosti Patrick Ho Chi-ping, kteří byli následně obviněni z podplácení politiků v Čadu a Ugandě. Nedávná kauza, která se dotýká i České republiky, je přitom pouhým střípkem do mozaiky rozsáhlého problému uplácení afrických lídrů. Jak je problém čínské korupce rozsáhlý, popsala americká televize CNN.

Případ výkonného místopředsedy správní rady CEFC China Patrika Ho Chi-pinga zatčeného v USA vyvolal velkou pozornost nejen ve Spojených státech samotných, ale také v České republice. Čínská společnost CEFC totiž v Česku nakoupila podíly například v aerolinkách Travel Service, v Pivovarech Lobkowicz Group nebo fotbalové Slavii. To ale není vše – případ se týká i poradce prezidenta Miloše Zemana.

Patrik Ho, který byl obviněn z podplácení vysoce postavených činitelů v Čadu a Ugandě, měl podle amerického ministerstva spravedlnosti poslat půl milionu dolarů bývalému ministru zahraničí Ugandy Samu Kutesovi, který byl v té době (v roce 2015) předsedou Valného shromáždění OSN. Ještě předtím přitom Kutesa jmenoval čestným poradcem v OSN předsedu CEFC Jie Ťien-minga, který se v témže roce stal i čestným poradcem Miloše Zemana a zůstává jím dodnes.

Kromě Ugandy se uznávaný finanční magnát Patrick Ho údajně snažil uplatit i prezidenta Čadu Idrisse Débyho, kterému zaslal dva miliony milionů dolarů výměnou za získání práva těžby ropy pro CEFC bez nutnosti účastnit se mezinárodní soutěže. Poté, co byl za korumpování afrických lídrů dopaden,  hrozí osmašedesátiletému muži, že stráví zbytek života ve vězení.

Případ Patrika Ho je jen kapkou v moři čínské korupce vysoce postavených státních činitelů v Africe. Odborníci i politici z celého světa o problému hovoří už řadu let, bylo ale těžké případy uplácení dokázat. Díky jeho případu tak do rukou konečně dostali potřebné důkazy, díky kterým mohou o uplácení afrických politiků ze strany Číny zjistit víc. Pokud by navíc Patrik Ho začal spolupracovat, aby si snížil trest, mohl by pomoct s rozplétáním a odhalováním dalších podobných kauz.

Jak tvrdí americký odborník na protikorupční zákony Andrew Spalding, západní společnosti už dlouhou dobu varují před nelegálními výhodami, které čínské firmy na kontinentě mají. „A dramatický nárůst obchodní přítomnosti Číny to jen potvrzuje,“ říká pro CNN.

Jen v roce 2015 činil čínsko-africký obchod se zbožím 188 miliard dolarů, což je v porovnání s americkými 53 miliardami dolarů obrovská suma. Čína, jejíž společnosti nejčastěji působí v zemích s vysokou úrovní korupce, se tak stala největším ekonomickým partnerem na kontinentu. Čínské aktivity se logicky nelíbí nejenom americkým firmám, které mají o Afriku také zájem.

Uplácení ze strany Číny probíhá navzdory tomu, že přijala zákon o zákazu uplácení v zahraničí – k tomuto kroku se zavázala v rámci úmluvy OSN proti korupci z roku 2011, v praxi se jí ale příliš neřídí. „Doufejme, že pokud budou západní společnosti tlačit vlády v zámoří ke změně, konkurenční výhoda nakonec zmizí,“ dodává Spalding.

Šéf newyorského think-tanku Justice Labs Rob Precht upozorňuje na to, že korupce se v Číně „nepovažuje za špatnou věc“ už celá staletí. „Ale s tím, jak se Čína stává ve světové komunitě partnerem, je tento problém stále důležitější,“ říká Precht. Nejenom že tak Peking korupci v Africe neřeší, naopak ji ještě podporuje. „Neříkám, že Američané nebo Evropané korupci nepáchají – samozřejmě, že ano. Otázkou ale je, jaké jsou normy a zda máte, nebo nemáte zavedené systémy, které mohou uložit bolestivé tresty, když se korupce objeví,“ říká Precht.

Patrick Ho, který dnes ve Spojených státech čeká na soudní řízení, si za mřížemi rozhodně ještě nějakou chvíli pobude. Byla zamítnuta jeho žádost o propuštění na kauci i domácí vězení s elektronickým náramkem. „Jeho motiv utéct je obrovský,“ vysvětluje asistent prokurátora Daniel Richenthal.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek