Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínská stopa v Zimbabwe. Velitel armády mluvil s pekingskými generály, pak vytáhl na hlavní město

Čínská stopa v Zimbabwe. Velitel armády mluvil s pekingskými generály, pak vytáhl na hlavní město

Obyvatelé Zimbabwe oslavují očekávané svržení diktátora Roberta Mugabeho. Lidé mávají národními vlajkami, zpívají, tančí a k vidění jsou fotky velitele armády Constantina Chiwengy. Právě ten je hlavním mužem současných událostí. Okolnosti přitom nasvědčují, že za jeho kroky může stát Čína.

Za normálních okolností by návštěva Constantina Chiwengy v Číně nebyla ničím neobvyklým. Peking je největším investorem v zemi a dlouholetým zimbabwským spojencem. Postup armády ale vrhá Chiwengovu návštěvu do zcela jiného světla.

Chiwenga se v Číně setkal s veliteli tamní armády. Krátce po návratu přitom zorganizoval akci, během níž vojáci obsadili hlavní město Harare a do domácího vězení uvrhli diktátora Roberta Mugabeho.  

Ačkoli se Chiwenga a jeho lidé dušují, že nejde o puč a prezident je v bezpečí, veřejnost už nyní slaví svržení dlouholetého lídra. Do toho se množí spekulace, že Chiwenga si jel do Pekingu pro souhlas s kroky proti Mugabemu.

Čína přitom dlouho Mugabeho podporovala. V 70. letech mu během bojů za nezávislost dodávala munici a posléze i politickou a finanční pomoc. Investovala do řady odvětví a do infrastruktury země. „Čína se stala druhým největším obchodním partnerem Zimbabwe,“ komentuje pro CNN Wang Xinsong, docent z pekingské Univerzity sociálního rozvoje a veřejné politiky.

Peking bránil, aby Zimbabwe upadlo do nestability a politických otřesů. A mnoho pozorovatelů se shoduje, že není žádný důkaz pro jeho angažmá v současném postupu armády.

„Skutečnost, že se krátce před tím odehrála ta návštěva něco naznačuje. Ale kdo ví, co to bylo?“ tvrdí například Cobus Van Staden, hlavní výzkumný pracovník na Jihoafrickém institutu zahraničních věcí.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Geng Shuang na čtvrteční tiskové konferenci označil Chowengovu návštěvu za normální vojenské setkání, které bylo plánované dlouho předem. Čína podle ministerstva nyní celou situaci v Zimbabwe pozorně sleduje.

„Upřímně doufáme, že situaci v zemi zůstane stabilní a záležitosti budou řešeny klidným a správným způsobem. Budeme nadále rozvíjet spolupráci se Zimbabwe na principu rovnocennosti a vzájemné prospěšnosti,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek