Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínskou státní televizi obvinili z rasismu. V nejsledovanějším pořadu na světě prý urazila černochy

Čínskou státní televizi obvinili z rasismu. V nejsledovanějším pořadu na světě prý urazila černochy

Čínská státní televize chtěla v opulentní show k novému čínskému roku oslavit africko-čínskou spolupráci. Místo toho je kritizována za rasismus. V představení vystupoval černoch oblečený jako opice a falešná černoška s velkým umělým zadkem.

V každé estrádě k zahájení nového roku musí být legrace a tím se řídí i čínská státní televize CCTV. Zároveň, protože jde o čínskou státní televizi, je třeba propagovat i politiku čínské komunistické strany a čínského státu. Včera se proto v pořadu k čínskému novému lunárnímu roku objevili i černoši. Měli pobavit a zároveň propagovat čínsko-africké přátelství, protože Peking ekonomicky proniká do Afriky a rozšiřuje tam svůj vliv. Dopadlo to ale jinak.

V jednom ze skečů vystupovala černoška, která požádá čínského muže, aby před její matkou představoval jejího přítele. Zatímco mladá žena byla skutečná černoška, její matku hrála Asiatka se začerněnou tváří. Na hlavě měla tác s ovocem, na sobě tradiční africký oděv a také enormní umělý zadek. Doprovázela ji navíc opice, kterou hrál skutečný černoch. Na závěr scénky pak matka po odhalení předstírání prohlásila, že se přes to, co dcera udělala, na Číňany nemůže zlobit. „Miluji Čínu, miluji Číňany,“ zvolala na závěr scénky.

Místo pochvaly za rozvíjení čínsko-africké spolupráce se ale CCTV dočkala kritiky za údajný rasismus a urážky černochů. Zejména na čínském Weibo, což je jakási obdoba západního Twitteru. Jak upozorňuje hongkongský list South China Morning Post, některé kritické příspěvky už čínští cenzoři smazali.

Uživatelé Weibo se mimo jiné podivují nad tím, jak vůbec mohlo takové vystoupení projít schválením neboli cenzurou. Zřejmě nikoho nenapadlo, že by takový výstup mohl Afričany urazit. Přitom novoroční program je určitě pečlivě prověřován. Sledovalo ho totiž živě 800 milionů lidí, což z něj údajně činí nejsledovanější zábavný pořad na světě.

Není to poprvé, co jsou čínská média obviněna z rasistických urážek černochů. Snad největší rozruch vzbudila před dvěma lety v Číně vysílaná reklama na prací prášek, kde čínská žena nacpala černého muže do pračky, z níž se po vyprání vynořil „čistý“ Asijec.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek