Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínu svírá strach z nákazy HIV. Virem omylem zdravotníci nakazili i pacienty v nemocnici

Čínu svírá strach z nákazy HIV. Virem omylem zdravotníci nakazili i pacienty v nemocnici

Půl milionu lidí trpí v Číně virem HIV, nebo jeho rozvinutou formou AIDS. Nejméně 14 pacientů se navíc v poslední době nakazilo virem HIV nebo žloutenkou v čínských nemocnicích. Může za to neopatrnost zdravotníků, kteří některé jednorázové nástroje používali na více pacientech.

V čínské nemocnici v Zhejiangu se nejméně pět pacientů nakazilo virem HIV. Nákaza se na ně přenesla kvůli tomu, že zdravotníci opakovaně použili při vyšetření bez dezinfekce nebo výměny nasogastrickou sondu. Zaměstnance nemocnice, kteří osudově pochybili, zatkla policie, další dostali administrativní tresty.

Na východě země v provincii Schandong onemocnělo devět pacientů žloutenkou typu B. I zde za rozšíření nákazy mohl personál. Zdravotníci nepostupovali správně při hemodialýze, kterou podstupují nemocní s poruchou ledvin. Chybující zaměstnanci dostali výpověď, vyšší nadřízené dokonce sesadili ze stranických komunistických postů.

Poškození pacienti by měli dle sdělení nemocnic dostat odškodnění a potřebnou léčbu. Není ale jasné, kolik dalších lidí se ještě mohlo nakazit. Oba incidenty zřejmě ještě více otřesou důvěrou veřejnosti v čínský zdravotní systém. Ten v posledních letech poškodily úplatkářské kauzy a také používání neschválených léčebných metod. V Číně se HIV navíc velice rozšířilo od 90. let, kdy nemocnice řádně netestovali dárce krve. Podle čínských odhadů se tak nakazilo virem HIV 30 až 50 tisíc lidí.

Čínský systém zdravotní péče se stará o 1,4 miliardy pacientů. Co se týče množství prodaných léků, je Čína celosvětově na druhém místě hned po Spojených státech amerických. Podle údajů z roku 2014 trpí v zemi virem HIV, případně jeho rozvinutou formou AIDS, půl milionu lidí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek