Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Čipování“ radikálů v praxi. Německo se snaží předejít nepokojům podobným těm z Hamburku

„Čipování“ radikálů v praxi. Německo se snaží předejít nepokojům podobným těm z Hamburku

Německo hledá způsob, jak se pro příště vyhnout masovým nepokojům, které na počátku měsíce ochromily přístavní město Hamburk kvůli zasedání skupiny zemí G20. Ministr vnitra Thomas de Maiziere navrhnul, aby výtržníci usvědčení z výtržností a podněcování nepokojů nosili elektronický náramek, který by monitoroval jejich pohyb. 

Podle návrhu německého ministra vnitra by se lidé usvědčení z výtržností během summitu zemí G20 měli pravidelně hlásit policii, ve vážnějších případech dokonce nosit elektronický náramek, který by monitoroval jejich pohyb. Toto opatření by mělo zabránit podobným škodám na majetku, které ochromily Hamburk během zasedání zemí skupiny G20. Ministr de Mazaire pro server Deutsche Welle uvedl, že pravidla by měla být pro levicové výtržníky, kteří násilí páchali, podobná, jako pro fotbalové chuligány, kteří většinou náleží k extrémní pravici.

„Zodpovědnost za násilí v Hamburku nemá ani summit G20, ani policie, leží na těch, kteří ho vyvolávali. Na kriminálním davu, který se pranic nestaral o následky na obyvatele města a jehož jediným cílem bylo páchat násilí a ničit,“ hřímal po summitu starosta Hamburku Olaf Scholz, který před konáním zasedání G20 obyvatelům města sliboval poklidný průběh a nyní čelí výzvám, aby svou funkci složil. 

Během summitu dvaceti nejrozvinutějších ekonomik, který se konal 7. a 8. července, protestovalo proti globalizaci na sto tisíc demonstrantů, drtivá většina z nich pokojně. Zbytek však páchal výtržnosti, raboval obchody, zapaloval automobily a po policistech házel dlažební kostky a zápalné lahve. Německá policie oznámila, že během protestů bylo zraněno 500 jejích příslušníků, poté, co server Huffington Post přišel s výrazně nižším odhadem, policie připustila, že do tohoto čísla započítala i problém dehydratace a nevolnosti z horka.

„Takové násilí proti příslušníkům policie jsem ještě nikdy nezažil a to sloužím již 30 let," uvedl šéf speciální německé pořádkové jednotky Sven Mewes. „To již nebyla žádná demonstrace, to bylo něco úplně jiného. Bylo to celé bizarní, absolutně neuvěřitelné," dodal.

Policie během summitu zadržela několik stovek lidí. V úterý server Spiegel Online uvedl, že ve vazbě zůstává 51 lidí, z nichž 28 jsou Němci a zbytek cizinci. Mezi zadržovanými byl i jeden občan České republiky. Prokuratura k zadrženým uvedla, že jsou to většinou mladí muži ve věku 16 až 30 let.