Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Corbyn a StB: Šéf britských labouristů patrně netušil, že se schází s agentem. Považoval ho za diplomata

Corbyn a StB: Šéf britských labouristů patrně netušil, že se schází s agentem. Považoval ho za diplomata

Předseda britských labouristů Jeremy Corbyn, kterého list The Sun nařkl ze spolupráce s československou Státní bezpečností, pravděpodobně nevěděl, s kým se setkává. Nikdy nebyl veden jako spolupracovník Státní bezpečnosti. Podle archivářů z dokumentů nijak nevyplývá, že by věděl, že se stýká s agentem“.

Corbyn se s rozvědčíkem vedeným pod jménem Jan Dymič sice sešel, považoval ho ale za diplomata. Ptáčníková řekla, že označení špion komoušů, které list použil, rozhodně neodpovídá skutečnosti. Pan Corbyn nebyl vedený jako spolupracovník a ani to z materiálů nijak nevyplývá, uvedla.

Archiváři, kteří dokumenty k této záležitosti nyní studují, našli podle ní naopak indicie, které naznačují, že si Státní bezpečnost dávala dobrý pozor na to, aby Corbyn neodhalil, s kým se schází. V materiálech je totiž uvedena zmínka, že rozvědčík má dbát, aby výdaje nebyly příliš vysoké a nevzbudily podezření.

Jméno Jan Dymič, pod kterým rozvědčík vystupoval, je falešné, ve skutečnosti se dotyčný jmenoval jinak. Podle Ptáčníkové to bylo obvyklé, rozvědčíci oficiálně pracovali na zastupitelských úřadech v zahraničí. Tento byl tajemníkem velvyslanectví a s Corbynem se setkával patrně z této funkce. V roce 1989 byl z Velké Británie vypovězen.

Podle bulvárního listu The Sun, který článek s titulkem Corbyn a špion komoušů zveřejnil dnes na titulní stránce svého tištěného vydání, se tehdejší labouristický poslanec Corbyn setkal s agentem československé tajné služby nejméně třikrát. Dvě setkání se údajně uskutečnila v britském Parlamentu.

Mluvčí labouristů potvrdil, že současný lídr parlamentní opozice Corbyn se v 80. letech několikrát setkal s československým diplomatem. Podle mluvčího ale netušil, že jde o agenta Státní bezpečnosti.

Státní bezpečnost byla politická policie podléhající komunistické moci. Prošla několika reorganizacemi. V 80. letech pod ni spadala i rozvědka. Hlavní správa rozvědky se jmenovala I. správa Sboru národní bezpečnosti, uváděla se také jako I. správa federálního ministerstva vnitra. V zahraničí působilo několik stovek rozvědčíků. Měli krycí jména a legalizované funkce na zastupitelských úřadech spadajících například pod ministerstvo zahraničí nebo ministerstvo zahraničního obchodu. Státní bezpečnost zanikla v roce 1990.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek