Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Corbyn nelituje setkání s rozvědčíkem StB. „Vládl Gorbačov a byla šance na zlepšení vztahů,“ tvrdí

Corbyn nelituje setkání s rozvědčíkem StB. „Vládl Gorbačov a byla šance na zlepšení vztahů,“ tvrdí

Jeremy Corbyn nelituje, že se v 80. letech setkal s příslušníkem československé komunistické Státní bezpečnosti (StB) Jánem Sarkocym, který tehdy působil na československé ambasádě v Londýně. Šéf britských labouristů řekl britské televizní stanici ITV, že se s diplomatem sešel stejně jako řada dalších osob. V té době navíc "existovala reálná šance na snížení napětí" mezi Sovětským svazem a Západem, řekl Corbyn.

"Ani trochu," odpověděl Corbyn na otázku, zda setkání lituje. "Potkal jsem se s ním jako mnozí, mnozí členové parlamentu, také jsem se v tom čase setkal se spoustou amerických diplomatů," uvedl.

O stycích současného vůdce britské opozice s agentem s krycím jménem Jan Dymič informoval 15. února britský bulvární list The Sun. Mediální bouři pak přiživilo Sarkocyho tvrzení, že Corbyn s StB spolupracoval vědomě, byl za to placen a komunistickému režimu poskytoval informace. Záznamy v příslušných archivech ale nic takového nezmiňují a podle ředitelky českého Archivu bezpečnostních složek Světlany Ptáčníkové Corbyn patrně neměl tušení, že se stýká s rozvědčíkem.

"Byla to doba, kdy byl prezidentem Sovětského svazu (Michail) Gorbačov, byla tady reálná šance na zlepšení vztahů, na větší mír v Evropě. O těchto věcech jsme spolu mluvili," řekl v rozhovoru pro ITV Corbyn, který minulý týden obvinění ze spolupráce s StB označil za "lži a pomluvy". "Řekl jsem mu, co si myslím, a jeho kupodivu zaskočilo, že jsem nesouhlasil s Margaret Thatcherovou a vládou konzervativců," uvedl.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek