Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Corbyn, StB, Stasi. Britové volají po vyšetření kauzy. Na internetu se objevila petice

Corbyn, StB, Stasi. Britové volají po vyšetření kauzy. Na internetu se objevila petice

Kontakty Jeremyho Corbyna, šéfa britských labouristů, by měl prověřit britský parlament, myslí si to podle listu listu Sunday Express profesor Buckinghamské univerzity Anthony Glees. Profesor tak reaguje na výroky bývalého agenta StB Jána Sarkocyho o údajné Corbynově spolupráci s československou Státní bezpečností.

Podle Sarkocyho Corbyn v minulosti spolupracoval s StB vědomě, archivní svazky o jeho spolupráci nebyly zfalšované. Český Archiv bezpečnostních složek ale vědomou Corbynovu spolupráci vyloučil, za směšnou pomluvu a za naprosto nepravdivé tvrzení označil Sarkocyho slova Corbynův mluvčí.

Podle Gleese by sám Corbyn měl do věci vnést jasno. "Měl by publikovat své zápisky z té doby. Měl by také kontaktovat (ruského) prezidenta Vladimira Putina a vyžádat si záznamy o své osobě, aby je parlamentní výbor mohl posoudit. Obdobná žádost by se měla týkat i záznamů (německé komunistické rozvědky) Stasi o Corbynovi," uvedl britský profesor.

Domnívá se kromě toho, že informace o schůzkách Corbyna s českým špionem by měli mít britští agenti. Parlamentní výbor by si měl záznamy o Sarkocym vyžádat v britských tajných službách MI5 a MI6.

Obdobná výzva se objevila na internetovém petičním serveru Change.org. Autoři textu vyzývají Corbyna, aby svou nevinu doložil zveřejněním "všech záznamů vztahujících se k jeho osobě vedených StB a Stasi".

Veřejnost má právo na úplné informace o Corbynově napojení na komunistické špionážní agentury. "Corbyn je povinen objasnit, s kým se setkal, jaké informace předával a jak hluboké jeho kontakty byly," konstatuje se v petici, kterou zatím podpořilo zhruba 2000 lidí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek