Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Ďábel, co zabil vlastního bratra.“ Letáky upozorní Severokorejce, že Kim nechal zavraždit příbuzného

„Ďábel, co zabil vlastního bratra.“ Letáky upozorní Severokorejce, že Kim nechal zavraždit příbuzného

Jihokorejští aktivisté hodlají znovu využít balon plněný plynem a pošlou přes hranici do ostře střežené totalitní země miliony letáků. Hodlají v nich informovat o smrti Kim Čong-nama, bratra severokorejského diktátora, kterého vražedkyně v Malajsii otrávily smrtícím plynem VX. Panuje přesvědčení, že za jeho smrtí stál vůdce KLDR a tamní režim. O plánech aktivistů informovala agentura AFP.

Světová média žijí záhadnou vraždou už přes dva týdny, nakolik se o ní ale ví v KLDR samotné, není příliš jasné. Jihokorejští aktivisté se chtějí zasadit o to, aby se alespoň někteří Severokorejci podstatné informace dozvěděli.

Letáky, které přes hranici ponese balon naplněný plynem, budou obsahovat detailní informace o vraždě a údajně i snímky Kim Čong-nama na letišti. Přiložený text má o jeho příbuzném stojícím v čele KLDR referovat jako o „Ďáblovi, který zabil vlastního bratra“. Má se jednat o miliony kusů.

„Letáky začneme roznášet v polovině března,“ řekl podle agentury AFP známý aktivista Park Sang-Hak, který se roky snaží zbourat kult osobnosti panující v Severní Koreji a balony se zakázanými nebo nedostupnými texty už k tomu v minulosti použil.

Brutalitu Kima mají v letácích dokládat i informace jihokorejských špionů o tom, jak režim a jeho tajné služby údajně nakládají s vlastními vlivnými postavami, které v určitou chvíli prostě přestanou být pohodlné.

Kim Čong-nama zavraždily 13. února na letišti v malajsijském Kuala Lumpuru dvě ženy, které k němu zezadu přistoupily a vetřely mu do obličeje smrtící látku VX. Jedna z nich uvádí, že si myslela, že jde o žert. Vyšlo najevo, že čin spáchala nejspíš za směšnou odměnu.

Severní Korea zapojení do případu navzdory všem podezřením důrazně odmítá. Malajsii a jižního souseda nařkla ze spiknutí a má s nimi kvůli případu vyhrocené vztahy. O oběti vraždy státní média v KLDR informují jen pod pseudonymem a nezmiňují jakoukoli spojitost s vůdcem země.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek