Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Ďábelská snaha o rozklad EU.“ Politici varují před Trumpovým plánem na obchodní dohody přímo s jednotlivými zeměmi

„Ďábelská snaha o rozklad EU.“ Politici varují před Trumpovým plánem na obchodní dohody přímo s jednotlivými zeměmi

V Bílém domě se rýsuje plán, jak obejít unijní instituce a EU jako celek a řešit obchod přímo s jednotlivými evropskými státy. Nechuť amerického prezidenta k mnohostranným obchodním paktům je potom, co odepsal Transpacifické partnerství (TPP) zjevná. V případě EU to však není tak jednoduché. Unijní země totiž se třetími zeměmi obchodní dohody vyjednávat nesmí. Někteří západoevropští politici tak mají obavy, že lze z Trumpových výroků vyčíst skrytý záměr Evropskou unii oslabit, nebo dokonce rozložit. 

„Zprávy, že Trumpova administrativa nabízí evropským zemím individuální obchodní dohody. Ďábelský plán, jak rozložit unii, nebo prostě jen hloupá ignorace?“ napsal bývalý švédský premiér a ministr zahraničí Carl Bildt začátkem února na twitteru.

O Trumpových plánech se začalo psát i v zahraničních médiích a informace se dostala i k diplomatům v Bruselu. „Asi to slyšíte v médiích z Washingtonu a slyšíme a vidíme to i my tady. Žádný formální krok ze strany administrativy Spojených států tady ale zatím udělaný nebyl,“ řekl pro INFO.CZ stálý představitel České republiky při EU Martin Povejšil.

Zprávy o snahách Donalda Trumpa obejít unii a navázat obchodní dohody s jednotlivými členskými státy se dostaly taky k uším německých politiků. Někteří z nich nad takovou myšlenkou vyjadřují podobné obavy jako Carl Bildt. „Co považuji za destabilizující, je jeho oznámení, že bude uzavírat dohody s národními členskými státy, protože to rozdělí EU,“ říká podle deníku The New York Times německá poslankyně a členka Strany Zelených Franziska Brantnerová.

Podle vyjádření některých politiků už Donald Trump evropskou jednotu podkopává, a to opěvováním odchodu Velké Británie z Evropské unie a svými sliby o rychlém uzavření obchodních dohod s Londýnem, na kterém se domluvil s britskou premiérkou Theresou Mayovou.

„Setkání paní Mayové a pana Trumpa je něco, co se nás dotýká. Potíž s panem Trumpem je, že je zcela nepředvídatelný,“ uvedl před pár dny podle deníku The Independent bývalý francouzský premiér Jean-Pierre Raffarin. Francouzský diplomat rovněž vyjádřil znepokojení, že americká vláda po britském vzoru usiluje o bilaterální obchodní dohody s členskými zeměmi EU, a testuje tak solidaritu a pevnost Evropské unie. „Spojené státy chtějí se svými přáteli dělat bilaterální dohody. Tento přístup nemůžeme akceptovat. Jsme spojeni v Evropské unii a musíme zůstat pohromadě,“ dodává Raffarin.  

České ministerstvo zahraničí se Trumpova administrativa podle informací INFO.CZ zatím kontaktovat nepokusila. „Za MZV můžeme říct, že jsme takovou žádost z americké strany neobdrželi,“ potvrdila redakci tisková mluvčí resortu Irena Valentová.

Nutno připomenout, že s takovým plánem Trump ani u členských zemí nemá šanci na úspěch. „Institucionálně a politicky je to úplně jednoduché: obchodní politika je kompetence, kterou členské státy předaly EU, a vykonává je tedy Evropská unie, takže členské státy nemohou vstupovat do bilaterálních obchodních dohod s žádnými třetími stranami,“ vysvětluje Povejšil s tím, že by v takovém případě muselo být změněno primární právo EU. „A k tomu nedojde,“ dodává velvyslanec. I pouhé „uvažování nahlas“ má ale v tomto případě negativní efekt. 

V Donaldu Trumpovi vidí ohrožení i další evropští politici. Ve zvacím dopise na neformální summit EU, který minulý týden zaslal předseda Evropské rady lídrům unijních zemí, Donald Tusk popsal nebezpečí, kterým Evropa v dnešní době čelí. Jeho výčet bezpečnostních hrozeb obsahoval taky „znepokojivá prohlášení nové americké vlády“ a v dopise zároveň uvedl, že změna ve Washingtonu „staví Evropskou unii do obtížné situace“

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek