Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další americká odveta za chemický útok. USA uvalily sankce na syrské vědce, kteří prý vyvinuli zbraně

Další americká odveta za chemický útok. USA uvalily sankce na syrské vědce, kteří prý vyvinuli zbraně

V odvetě za měsíc starý chemický útok v provincii Idlib uvalily USA na Sýrii 271 nových sankcí, jedná se tak o jednu z největších podobných akcí v historii země uvádí agentura Reuters. Ekonomické sankce tak navazují na vojenskou odvetu, při které USA bombardovaly syrskou leteckou základnu střelami Tomahawk. 

V rámci sankcí, které jsou uvaleny na 271 zaměstnanců Syrského centra pro vědu a výzkum (SSRC), budou zmrazeny veškeré účty postižených zaměstnanců u amerických bank, americké společnosti s nimi navíc nebudou moci uzavírat obchody. Americká administrativa uvedla, že osoby, na něž byly sankce uvaleny, byly „nadstandardně vzdělaní“ jedinci, u kterých byly pravděpodobné časté cesty do zahraničí a participace na celosvětovém finančním systému.

„Tyto rozsáhlé sankce míří na vědecké středisko, které přispělo k hrůznému chemickému útoku syrského diktátora Bašára Asada na nevinné civilisty. Spojené státy tak vysílají jasný vzkaz, že my za takovou akci připisujeme zodpovědnost celému Asadovu režimu," uvedl americký ministr financí Steven Mnuchin.

Přestože SSRC se navenek tváří jako civilní výzkumné středisko, jeho aktivity se podle americké administrativy ze značné části zaměřují na vývoj biologických a chemických zbraní. I proto se SSRC dočkalo od USA první várky sankcí již v roce 2005, ještě za éry prezidenta George Bushe.

Při nedávném chemickém útoku na město Chán Šajchún v severosyrské provincii Idlib zemřelo přes osmdesát lidí včetně malých dětí. Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která útok ze 4. dubna vyšetřuje, oznámila, že byl jednoznačně použit sarin nebo jemu podobná chemická látka. Západ z útoku viní syrský vládnoucí režim, ten však tvrdí, že za únik chemických látek mohou povstalci, jejichž sklad s těmito látkami byl údajně zasažen.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek