Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další komplikace pro Le Penovou. Policie má důkazy, že podváděla

Další komplikace pro Le Penovou. Policie má důkazy, že podváděla

Francouzská policie našla v sídle krajně pravicové Národní fronty, kterou vede kandidátka na budoucí prezidentku Marine Le Penová, důkazy o tom, že vedení strany v minulosti zneužilo evropské peníze. Vyplývá to z korespondence, kterou mezi sebou vedla Le Penová a pokladník strany Wallerand de Saint Just. Upozornil na to francouzský deník Le Monde.

Dopisy, které pokladník strany Wallerand de Saint Just adresoval šéfce partaje Marine Le Penové, obsahují podle policie důkazy o tom, že se Národní fronta dopustila podvodu. Evropský parlament totiž před dvěma lety přišel na to, že francouzská krajně pravicová strana platila z peněz určených na asistenty v instituci také lidi ve vlastních řadách. S prací v Bruselu nebo Štrasburku, kde Evropský parlament zasedá, ale neměli vůbec nic společného.

Francouzský deník Le Monde, který mohl do korespondence nahlédnout, uvedl, že Le Penová a de Saint Just si dopisovali v roce 2014 o účtech z předchozího roku. Pokladník strany měl šéfku partaje údajně upozornit na nesrovnalosti ve vyplácení lidí a také na to, že měsíční výdaje strany „raketově“ vylétly o sto tisíc eur.

Případem se už dříve zabýval i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), který po Le Penové požaduje, aby vrátila téměř 340 tisíc eur (víc než devět milionů korun). To je částka, kterou strana údajně vyplatila asistentům, kteří nepracovali pro Evropský parlament, ale pouze pro Národní frontu. Le Penová, a stejně tak další členové vedení strany, dosud veškerá obvinění odmítali.

Marine Le Penová patří k favoritům nadcházejících prezidentských voleb. Řada průzkumů, které vyšly v poslední době, ale její konečné vítězství zpochybňuje. Podle nich by ji ve druhém kole porazil centristický kandidát Emmanuel Macron.