Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další krok proti opozici. Polský ústavní soud potvrdil omezení demonstrací

Další krok proti opozici. Polský ústavní soud potvrdil omezení demonstrací

Polský ústavní soud potvrdil platnost novely, která upravuje právo na pořádání demonstrací. Ty se napříště nesmějí konat blíže než 100 metrů od shromáždění, které státní úřady označí za celostátně důležité. Nová úprava je považovaná za další krok konzervativní vlády proti liberální opozici.

Podle dosavadních zákonů umožňují místní úřady uspořádání demonstrace těm organizátorům, kteří akci oznámí jako první. Novelu shromažďovacího zákona upravující tuto proceduru prezident Andrzej Duda původně odmítl podepsat a odeslal ji k posouzení ústavnímu soudu. Ten nyní Dudovi, který je blízkým stoupencem vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), podpis uložil.

Ústavní soudce Mariusz Muszyński oznámil médiím rozhodnutí prostřednictvím videokonference. Na samotné zasedání ústavního soudu neměli novináři přístup.

Podle kritiků může být novela nástrojem k potlačení protestů. Varšavu už v minulosti Evropská komise varovala, že v zemi ohrožuje svrchovanost práva a demokracii. PiS v minulosti v parlamentu prosadila několik zákonů, které omezují možnosti soudů blokovat nové zákony.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek